Тестирање деце за упис у први разред (видео)

Тестирање деце за упис у први разред је део процедуре приликом уписа у основну школу. Састоји се од разговора са школским психологом или педагогом, који има задатак да процени дететову зрелост, односно да ли је дете спремно да крене у школу или није.

Упис ђака првака почиње 1. априла, а са њим и многе недоумице родитеља у вези спремности детета за почетак школовања. Будући прваци морају да прођу тестирање код психолога, за које им је веома значајна подршка родитеља. Психолог  у ОШ "Димитрије Туцовић" Чајетина, Марија Новаковић каже да детету треба рећи да се не плаши и да се потруди да тест уради најбоље што може. Посебно му треба нагласити да ће свакако кренути у школу, без обзира како прође на тестирању.  То је, по њеним речима, сасвим довољно за припрему детета, да зна где долази и шта се од њега очекује. Тестирање обухвата: разговор кроз који психолог покушава да утврди емотивну зрелост и спремност детета за полазак у школу и његову способност да одржи пажњу. Тестови постоје дуги низ година као стандард које је утврдила група психолга, а „процена малог кандидата“ траје око 30 минута.

Овај тест је један од начина како да уједначимо одељења. Морамо да уједначимо децу по њиховим особинама и способностима.  Требало би да у одељењима буде бриближно исти број деце и приближан број дечака и девојчица. То су први параметри, а онда нам тест помаже и да их уједначимо и што се тиче њихових интелектуалних способности", додаје Новаковићка.

Оно што родитеље увек занима је то колико су њихова деца паметна, односно колики је њихов коефицијент интелигенције. То, по мишљењу стручњака, није од пресутног значаја за успех у животу.

„Сви се базирамо на то колико су деца паметна и способна. Заборављамо да су за успех у животу  јако важне особине личности, које родитељи све мање развијају код деце, као што су: вредноћа, одговорност, марљивост... Јако је важно да имају добру пажњу, да могу да се усресреде на учење".

Током тестирања обавља се и разговор са родитељима, како би се видео образовни статус родитеља и њихова социоекономска ситуација, па се одељења уједначавају и на основу тих показатеља. Циљ је да одељења буду што сличнија како би услови за рад били подједнаки.

https://www.youtube.com/watch?v=enpEGIMV_p0&feature=youtu.be

Драгана Росић