Разумно појефтињење гаса за до 10 одсто?

С обзиром на константан пад цена гаса на европском тржишту, у случају да се тај тренд настави и даље, реално је очекивати смањење малопродајних цена гаса у Србији, сматра стручна јавност. Eвропске цене природног гаса ове седмице пале су на најнижи ниво у последњих десетак година. Као један од разлога за то наводи с битка за тржишни удео између највећих произвођача, Русије и Сједињених Америчких Држава. Према тврдњама руских медија тренд пада цена гаса би требало да се настави, а тренутно је референтна цена гаса у Европи испод 10 евра по мегават сату, што представља најнижи ниво од 2010. године.

Према анализама консултантске компаније „Ристард енерџи“ до тога је дошло због вишка понуде „плавог енергента“. Крајем августа залихе широм северозападне Европе, Италије и Аустрије, достигле су ниво од 62,3 милијарде кубних метара или 94 одсто капацитета. Иако цена гаса на европском тржишту пада Русија и САД су знатно повећале извоз тог енергента у првих пет месеци ове године. Учешће Русије у европској потрошњи гаса прошле године износило је 38 одсто док је извоз течног природног гаса из САД у Европу био чак 13 пута већи него у 2016. години.

Генерални секретар Удружења за гас Србије Војислав Вулетић каже за Данас да је пад велепродајних цена гаса очекиван јер прати кретање цене нафте на светском тржишту.

– Кад пада цена нафте онда се то дешава и са ценом гаса, а када цена „црног злата“ расте онда поскупљује и гас. С тим што до промене цене гаса долази за отприлике девет месеци касније. То је пракса која је присутна још од седамдесетих година. Цена нафте је пала у јануару и сходно томе сада долази до пада цена гаса – објашњава наш саговорник.

Према његовим речима потпуно је логично да се смањење велепродајне цене одрази и на малопродају тако да би било реално очекивати да пред зимску сезону појефтини цена гаса за потрошаче у Србији.

– Србијагас у условима када падају велепродајне цене купује гас по нижим ценама што значи да има простора и за ниже цене гаса у малопродаји. О томе води рачуна Агенција за енергетику и када и ако се створе услови за то доћи ће до кориговања цене. Из овог угла је немогуће предвидети колико би смањење могло да износи али оквирно гледано било би мање од 10 одсто – наводи Вулетић. Према његовим речима спекулације да је до пада цене гаса у Европи дошло због борбе Русије и САД за то тржиште су потпуно нетачне. Љубодраг Савић, професор Економског факултета у Београду, истиче да се ситуација на тржишту нафте која се рефлектује на цене гаса веома брзо мења и да треба сачекати шта ће се дешавати у наредном периоду.

– Уколико се пад цена гаса настави у једном дужем периоду, сасвим логично би било очекивати пад малопродајних цена. Међутим, веома често се у Србији и када се стекну услови за тако нешто цене енергената не снижавају под изговором да још нису потрошене све резерве купљене по вишим ценама – каже Савић.

Извор:Данас