Одржана предавања Пољопривредне стручне саветодавне службе из Ужица (видео)

p

Oпштинa Чајетина у сарадњи са Пољопривредном саветодавном стручном службом Ужице, организовала је предавање за пољопривреднике у циљу што боље едукације и остварења већих приноса. 

У Дому културе у Чајетини одржано је предавање саветодаваца из Пољопривредне стручне службе Ужице за пољопривреднике са територије општине Чајетина. Одржана предавања имала су две теме: „Систем прецизне прогнозе у циљу контролисане употребе пестицида“ и „Значај испитивања земљишта у смислу постизања бољих приноса, бољих квалитета производа“. 

„Свака препорука је да се произвођачи ове године, нарочито када су цене ђубрива изузетно високе, едукују, како не би дошло до коришћења неодговарајућих средстава за биљне врсте а да се притом и не растурају ђубрива неплански. Што се тиче прогноза биљних болести, уназад 15 година ми имамо три метеоролошке станице: у Сирогојну, Бранешцима и Кривој Реци. Тако смо и поделили произвођаче који гравитирају на овим локацијама и на основу тога а пратећи количину падавина, температуре, фазе развоја биљке и фазе развоја штетних организама, прецизно упућујемо поруке произвођачима путем телефона, кад шта треба да ураде“ каже Миленко Гавриловић, стручни сарадник за заштиту биљака.

Заинтересовани пољопривредници имали су прилике да обогате своја знања корисним саветима и искуствима предавача.

„Увек се саветујем у институцијама као што је институт у Чачку, где сам и набавио саднице а такође и када сам добио саднице од општине Чајетина, консултовао сам се са стручњацима из Ариља и пољопривредне школе у Пожеги. Поштујем реч стручњака и увек има нешто ново да се чује. Без науке нема напретка ни у воћарству ни у сточарству. Живимо у 21. веку, наука напредује и због тога сам и дошао како бих чуо нешто ново“, рекао је Сретен Смиљанић.

Један од циљева састанка је да произвођачи, чланови Удружења „Златиборски плодови“ добију и бесплатну анализу земљишта на основу које ће добити даље препоруке за ђубрење како би повећали своје приносе.

„Мимо ове помоћи на данашњем састанку, ми желимо да информишемо и произвођаче на подручју општине Чајетина да ћемо им и на даље бити на услузи што се тиче платформе еАграр, чија је активација планирана ових дана. Након добијања ЕИД броја наставља се дигитализација пољопривредних газдинстава како би све субвенције и сви регистри били увезани у један систем“, каже Ана Прокић, саветодавац за воћарство ПССС Ужице.

Према речима саветодаваца из Ужица, сарадња са општином Чајетина је веома квалитетна и дугогодишња и истичу да је ово једина општина која је све ове године имала највећи осећај за то како помоћи пољопривредном произвођачу, како покренути примарне видове прераде неких производа који повремено дођу у ситуацију да немају пласман као сировина.