"Златиборски еко аграр": Догодине у плану изградња нове млекаре (видео)

Пандемија се одразила и на локални сектор пољопривреде, како на рад пољопривредника, тако и на пословање "Златиборског Еко аграра", каже директор овог привредног друштва, Марко Марић, с тим да су нежељени ефекти санирани.

-Из тог разлога смо каснили са спровођењем програма мера, који сада финализирамо, а раније смо то завршавали још у јесењим месецима. Ипак, успећемо да буџет који је на располагању нашим произвођачима расподелимо према плану. С обзиром да смо ми третирани као неразвијено подручје, што наша надморска висина подразумева, наши производни капацитети су далеко скромнији него нпр. у Војводини. Када говоримо о нежељеним ефектима епидемије, свакако су највише погођени људи који су били највећи у свом послу. Свакако су и наши пољопривредници осетили последице, с тим да су уз подршку "Еко аграра" и Општине успели да то у великој мери превазиђу  - каже Марић.

"Еко аграр" има озбиљне планове за наредну годину, повећање капацитета и појачану производњу, а најављује се и почетак изградње постројења за нову млекару у Кривој Реци. Додатни подстицај свему биће и недавно добијање жига квалитета "Добро са Златибора". Први производи који би требало да понесу овај жиг су млечни производи млекаре "Наша Златка".

https://www.youtube.com/watch?v=qS6rlQOBwXQ

-Добијањем жига гаранције квалитета "Добро са Златибора" наша храна постаје још препознатљивија, а с обзиром да је она већ велики адут овог краја, очекујемо да то може додатно поспешити и туристичку понуду. На почетку овог ланца налазе се сами произвођачи, који ће добијањем овог жига имати боље оцењен, одн. скупљи производ.  Правилником је установљено да су тиме обухваћени млечни и месни производи, мед, као и воће и поврће. Такође, то осим произвођача подразумева и понуђаче, тј. у овом случају људе који нуде смештај и угоститељске објекте. Производи са овом ознаком морају бити произведени од сировина са овог подручја, тј. не од оних које потичу из других крајева земље. Једини изузетак су прерађевине од меса, што је условљено величином сточног фонда. Све остало биће произведено на Златибору, а сточни фонд није баш сјајан на нивоу земље. Међутим, и ту се подразумева да ће животиње, које овде буду припремане за даљу прераду, морати да одређено време проведу на овдашњим пашњацима, како би производи од њиховог меса били заштићени овим жигом.

Када је у питању откуп млека, у плану је дуплирање откупних капацитета. Према Марићевим речима, радови на том пољу су већ у току и општински буџет је планиран у складу с тим, тако да, што се тиче коопераната, нико нема разлога за бојазан.

И. Јанковић