ЗАВРШЕТАК РАДОВА НА ИЗГРАДЊИ ЦРКВЕ У АЛИНОМ ПОТОКУ (видео)

Село Алин Поток је типично златиборско село и налази се на врло лепом месту. Ко крене за Сирогојно и Гостиље пролази кроз Алин Поток. Управо ту, у центру села на месту званом Збориште изграђена је црква посвећена Преносу моштију Светог оца Николаја који се прославља 22. маја. Идеја је била да се посвети светитељу чији дан прослављају многи домови у Алином Потоку. Сам празник  Пренос моштију Светог оца Николаја ће бити дан када ће сви они који су напустили Алин Поток, дати у задатак себи и својим потомцима да долазе на тај дан, отворе врата свога напуштеног дома, а можда се и врате да живе у Алином Потоку.

Идеја за изградњу цркве родила се 2008. године, а сама градња започета је у пролеће 2017. године када је постављена плоча на којој је урађен темељ од клесаног камена. Темеље је, заједно са свештенством освештао архијерејски намесник протојереј ставрофор Милош Босић и положио грамату у темеље. Идеја је била да буде црква брвнара што је и спроведено у дело.

„Ја морам да похвалим све људе из Алиног Потока јер су учинили добро дело, не само за себе, већ и за своје потомство, јер богомоље нису само зграде. Оне треба да пробуде духовну страну у човеку и да људи почну да се окупљају и долазе о празницима и да узимају активно учешће о светим литургијама које ће се тамо служити. А служење свете литургије у једном месту, нарочито у селу, има ли нешто веће и боље? Има ли веће награде за село и за те људе који ће се тамо причешћивати, крштавати, венчавати“, рекао је протојереј Драгиша Ђуричић, парох овога села.

Ове године започеће се са прекађивањем славског колача у новој цркви и овом приликом свештеник  позива све мештане овога села да уочи својих слава донесу славске колаче и жито на прекадњу у нови храм. Почеће се са славом Светог Архангела Михаила која је 21. новембра.

„Желим да позовем све људе добре воље који могу да нам помогну својим добровољним прилозима у наставку изградње цркве уплатом на жиро рачун или јављањем грађевинском одбору за градњу цркве у Алином Потоку. Председник Грађевинског одбора је Владан Дабић, а благајник Горан Лазовић. Желим да се захвалим свима који су помогли изградњу цркве у Алином Потоку, нека им Господ Бог стоструко врати за њихов труд и материјално издавање. Ако Бог да, планирамо да цркву освештамо следеће године на дан Преноса моштију Светог оца Николаја, а прву славу смо већ прославили  ове године“.

Жеља оца Драгише је да се људи на тај дан окупљају, да се виде и друже, а и они који живе у иностранству и широм Србије да могу тога дана видети своје пријатеље, рођаке и фамилију. И не само мештани овога села већ и сви остали из суседних села.

Цркву је пројектовао Бранко Игњатовић, архитекта са Златибора коме је ово четврта црква брвнара коју је пројектовао. Разликује се од прве три и естетски и у самој конструкцији.

„Ова црква у Алином Потоку која се сада гради по мени је најприлагођенија и народу и традицији и самој намени“, изјавио је Игњатовић.

Црква је грађена од дрвета класичним старим методама са дрвеним везама. Такође је покривена са дрветом. Ахитекта је у улазном делу Храма поставио четири стуба који носе звоник. Унутрашњост цркве је различита по томе што је у средишту  цркве направљена купола у облику пирамиде, на којој  ће у централном делу бити осликан Пантократор, а около апостоли и јеванђелисти. Сама околина цркве и њена порта ће бити ограђена и  имаће улазну капију, место за паљење свећа и једну настрешницу за трпезарију. Пошто је ово планинско село архитекта је објекат прилагодио месту на коме се гради, са стрмим кровом који се лакше чисти од снега и брже суши, а боље одолева и ветровима.

„Мој дар овом храму је комплетан пројекат, добијање дозволе, организација грађења и звоно од 80 килограма које је већ у употреби“, рекао је Игњатовић.

Звоно је стигло из ливнице из Прокупља и већ је освештано. Карактеристично je да је  постављено на четири стуба која су везана за сам брод цркве и налазе се на улазном делу.  

Грађевински одбор за изградњу цркве у Алином Потоку и даље је активан како у самој изградњи, тако и у прикупљању новчаних средстава.

„Највећа новчана средства до сада приложили су Лазовић Милорад и Лазовић Аранђел, а Крста Пјевић је највише уложио у грађевинском материјалу и у самом извођењу радова сопственим машинама“, рекао је Владан Дабић, председник Одбора за изградњу цркве у Алином Потоку и додао да је значај цркве за село велики јер ће се ту народ окупљати и неће морати више да иде у цркву у Чајетину.

Ових дана ће бити завршен кров и одмах се креће са унутрашњим радовима. Грађевински одбор за изградњу планира да се наредне године на дан црквене славе овај храм освешта.

https://www.youtube.com/watch?v=b8bsXwyCrn8&feature=youtu.be

Мирослав Весовић