„Зашто ја да одвајам отпад кад ионако после све иде у исту канту“ – Проверили смо у ЈКП „Дубоко“ у Ужицу да ли је то заиста тачно

кјп

„Зашто ја да селектујем отпад кад ионако после све иде у исту канту“ – често ћемо чути овакве примедбе грађана када се постави питање увођења примарне селекције отпада у домаћинствима.

Управо због тога, портал Циркуларна економија посетио је ЈКП Регионални центар за управљање отпадом Дубоко у Ужицу. Овај центар обухвата 9 локалних самоуправа из Златиборског и Моравичког округа, тако да управо овде стиже отпад и из Чајетине која је у августу започела процес примарне селекције отпада.

На самом почетку посете, менаџерка Центра за селекцију Тања Кнежевић нас разуверава – не иде све у исту канту. Када примарно селектовани отпад стигне у Дубоко, прво одлази у пријемну зону Центра за селекцију, али се кипа одвојено и има предност у третману.

– Примарно селектовани отпад одлази на линију и косим ланчаним транспортерима се довози до ротационог сита које има на себи отворе од 160 mm. To ротационо сито раздваја отпад на две фракције, ситнију коју зовемо тешка и крупнију коју зовемо лака фракција. Све што је испод 160 mm системом транспортера одлази у мању сортирну линију где један до два радника физички одваја ручно стакло и пет амбалажу, а уз помоћ магнета се одвајају гвожђе и алуминијум – објашњава наша саговорница.

Отпад се балира и продаје овлашћеним оператерима

Лака фракција, која је преко 160 mm, из сита одлази у већу сортирницу где већи број радника одваја тај отпад према секундарним сировинама. Примера ради, картон радник скида са траке и убацује у бокс посебно одвојен за картон. Такав отпад, одвојен у посебну секундарну сировину, балира се и добија се бала производа који је спреман за продају овлашћеним оператерима који даље врше рециклажу.

– Поред балираног отпада продаје се и одређена количина отпада у расутом стању, као што је стакло јер оно, наравно, не може да се балира. Све што није селектовано као секундарна сировина, а остатак је лаке фракције, балира се и одлази у цементну индустрију за производњу РДФ горива које се користи као алтернатива петрол коксу – објашњава Тања Кнежевић.

Када отпад није селектован, машине се брже кваре

Наша саговорница истиче да је са примарно селектованим отпадом много лакше поступати. Центар за селекцију Дубоко је и намењен секундарној селекцији примарно селектованог отпада, што значи да није пожељно да се на тракама и осталим машинама нађу земља, пепео и остале органске компоненте које се налазе у мокром отпаду и помешаном комуналном отпаду.

– Тада долази до већег броја кварова, бржег запрљања линије. Потребно је детаљније чистити, па је самим тим и већи застој. Онда не можемо да одрадимо планирани капацитет, да издвојимо довољно сировина и враћамо се на исто – да се више отпада депонује. Такође, радницима који раде у Центру за селекцију много је лакше да раде са отпадом који је примарно селектован. То је отпад који је сув, не смрди много и лакше га је третирати него отпад који није раздвојен на месту настанка – наглашава Кнежевићева.

Наша саговорница нема дилему – веома је важно да сви одвајамо отпад.

– Сви ми производимо отпад и наша обавеза, ако не према закону, онда према животној средини, јесте да одвојимо тај отпад. За депонију ћемо тешко наћи другу локацију. Треба да чувамо ову коју имамо и да у што мањој мери депонујемо отпад. Ако одвајамо, мање отпада одлази на депоније, а то нам је свима циљ. Многи грађани питају „који је бенефит, што ја то да радим?“ Мислим да не треба да има бенефита. Немате бенефит ни да вежете појас у ауту, појас вам спасава живот, а одвајање отпада спасава нашу планету – закључује Тања Кнежевић.

 

Марија Дедић

Напомена: Текст из серијала „Управљање отпадом на Златибору и у Чајетини“ суфинансиран је средствима из буџета општине Чајетина. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.