Временски услови иду на руку пчеларима (видео)

Април је један од месеци у коме је и рад пчелара најинтензивнији. Уколико у току марта није извршен главни преглед кошница, треба га обавити почетком априла како би се обезбедили услови за неометан развој пчелињег друштва и, у зависности од потребе, извршила проширења. Ове зиме пчелари златиборског краја на срећу  нису имали веће губитке у пчелињим друштвима као што се дешавало претходних година.

Овако блага зима у нашем крају, кажу пчелари, може само да се пожели. Пчеле су имале више могућности током зимских дана да изађу из кошница ради чишћења организма, што је и те како потребно. То пчелари зову „излет“.

„У њиховим органима за варење скупља се храна и оне то истрајно држе, како не би правиле проблем у кошници. Када буде дан за излет оне масовно излазе. Тада се по снегу могу приметити  жуте и браон мрље. Оне то раде како би тамо где обитавају било чисто“, објашњава пчелар Драган Колаковић.

Април је месец у коме обично цветају биљке раноцветнице, а то су све воћке , многе шумске врсте , украсно биље и др. Са ових биљака пчеле скупљају полен и нектар. На Златибору као ретко где цвета црњуша која је богат извор полена за пчела, а због тога и мед из ових крајева има посебну лековитост и квалитет. Међутим...

„Ове године је црњуша издала, није као што би требала да буде. Природа се побринула да то предупреди са неком другом биљком. Приметио сам, приликом путовања за Крагујевац и Барајево тражећи локације за багрем, да је свуда кренула мртва коприва. То су поља, што до сада није био случај. После ње спремио је маслачак који ће ове године радити изузетно добро“, додаје Колаковић.

Удружење пчелара „Златибор“ Чајетина броји око 118 чланова, а оно што се примећује је све веће интересовање младих за бављење пчеларством. Старији чланови са задовољством своје знање и искуство деле са онима који тек почињу:

„Имали смо нека предавања, дружења, дебатне клубове. Имамо различита мишљења, наравно, али нема свађе. Ми разговарамо па свако узме шта је за њега. Ја волим да причам и са оним који тек почиње да пчелари. Верујте да увек нешто научим“.

Општина Чајетина преко Привредног друштва за развој пољопривреде „Златиборски еко аграр“ има намеру да кроз субвенције ове године помогне више чајетинско  пчеларско удружење , тако да је ово још један подстицај за све оне који размишљају о бављењу овим занимљивим послом.

https://www.youtube.com/watch?v=-ALUqJMnqEc

Мирјана Ранковић Луковић