Велика заинтересованост за радионицом ручних радова у Дому културе у Чајетини (видео)

п

„Културни центар Златибор“ Чајетина у низу бројних радионица, омогућио је девојкама и женама да науче да плету. Иако то у последње време није толико популарно ни присутно, одзив је био велики па је извесно да ће се са оваквим радионицама наставити.

Бесплатној креативној радионици плетења у Дому културе у Чајетини присуствовао је велики број жена и девојчица. Радионица је отворена за све узрасте и нивое искуства и ово је јединствена прилика да се научите новој вештини и упознате са чарима ручног рада.

"Овај посао раде искључиво жене које су некада радиле, ретко ко од млађих се бави ручним радовима. Није ствар у томе да се само бавимо овим и израђујемо већ је битно то што деца данас немају развијену моторику, ништа не раде у рукама, технологије су узеле маха и веома је важно да деца створе осећај према природи и нечему што својим рукама могу да створе, а не да буду окренути само виртуелном свету", каже Зорица Никовић, вођа радионице.

А да ли старије генерације са нашег поднебља још увек негују ручну радиност и да ли су млади заинтересовани питали смо наше саговорнице.

"Сви смо ми некако занемарили стваралаштво и то стварање рукама".

"А не, омладина се уопште не бави ручним радовима, они то не воле и не интересује их уопште, као што је и врло мало деце заинтересовано за спорт, сви само хрле ка телефонима и таблетима", рекла је Зорица Христова.

Ручни радови су за децу драгоцени а да ли су и занимљиви девојчице кажу:

"Не плетем први пут већ сам то и раније радила са баком", каже Магдалена Спасенић.

"Мислим да је важно да знамо да плетемо како бисмо сутра свом детету исплели папе или шал за зиму", каже Марија Рољевић.

"Мени је тешко да плетем, умрсим конац и не иде ми најбоље", каже Дуња Матовић.

"Данас смо плели шарене торбице и било је веома занимљиво", каже Магдалена Ружић.

Идеја је да се са оваквим радионицама настави и у будућности како би се старије генерације подсетиле оваквог начина стварања а млади нараштаји научили нечем новом.