"Васкршњи пост - пост свих постова"(ВИДЕО)

Васкршњи пост, који је почео  јуче, назива се још и Велики пост због посебне важности, али и дужине трајања, а Часни пост зато што обухвата време Христовог страдања и његовог разапињања на Часни крст. Такође се назива и Велика четрдесетница зато што је  укупно трајање поста четрдесет дана.

„Као што је Васкрс празних свих празника, тако је и Васкршњи пост – пост свих постов“, каже свештеник цркве „Светог Арханђела Гаврила“, јереј Петар Лазић. Самим тим је и припрема за пост , другачија. Пост је ригорознији, а они верници који желе да испоштују цео пост, храну  припремају на води.

https://www.youtube.com/watch?v=NttLqFktKVc&feature=youtu.be

"Риба и није дозвољена, осим у два дана: Благовести и Цвети, а уље је дозвољено само суботом и недељом. Специфичан је и по том што свештеници, вршећи своју пастирску службу, само у врее овога поста и ниједног другог (бар у овим нашим крајевима) обилазе своје парохије, обављају свећење водице и тиме освештавају наново, сваке године,  домове својих парохијана и тиме најављују долазак тог великог празника, победу над победама", објашњава   јереј Петар Лазић, старешина цркве „Светог Арханђела Гаврила“.

Централни догађај Васкршњег поста је Литургија пређеосвећених дарова која је у неким старим богослужбеним рукописима позната као „Литургија Четрдесетнице" и служи се искључиво током Васкршњег поста. Корени овог обреда леже у пракси ране Цркве. У првим вековима хришћанске историје, верници су приступали примању светих Дарова на свакој Литургији. Они су практиковали и да се, оних дана када није било Литургије, причешћују светим Даровима који су преостали од недељне Литургије.

"Људи који се спремају за пост и који су духовно довољно јаки, у прва три дана поста држе тзв. тримирје што значи да у прва три дана: понедељак, уторак и среду пре подне, апсолутно ништа нити једу нити пију, да би могли у прву среду да се причесте на тој првој литургији пређеосвећених дарова Васкршњег поста."

Велики пост нас, према православном учењу, учи покајању и правој молитви, а циљ је да се у миру и тишини дочека највећи хришћански празник Васкрс, јер је вера у Васкрсење основ хришћанства.Пост представља победу духовне стране над чулима и за хришћанина он представља припрему за обележавање и прославу Васкрса.Време трајања посног периода је 40 дана и завршава се празником Васкрсења који се ове године прославља 28. априла.

Мирјана Ранковић Луковић