Уводи се обавезна вакцинација деце против варичела

Србија планира да уведе обавезну вакцинацију деце против варичела, а то би могло да се догоди већ на јесен, навео је епидемиолог проф. др Бранислав Тиодоровић. Он је истакао да је вакцинација против варичела обавезна у неким државама и да не чуди што и ми крећемо тим стопама.

- У Србији је за сада обавезно имунизовање против 11 заразних болести, а решено је да уведемо и против варичела. У САД, Канади, Аустралији деца се одавно вакцинишу против варичела и нема никаквих проблема. Треба да се види када да се стави у календар имунизације код нас, да ли ће то да буде у другој или четвртој години живота. У Аустралији је то у другој. Очекује се да Републичка стручна комисија за заразне болести најкасније у септембру промени правилник и програм о обавезној имунизацији и у њега уврсти вакцину против варичела - рекао је проф. Тиодоровић.

Програм обавезне и препоручене имунизације становништва против одређених заразних болести обухвата 11 болести против којих је вакцинација обавезна. А цепиво против варичела даје се само осетљивим групама особа и одскоро деци у шестом разреду основне школе, ако до тада нису прележали овчије богиње, како су у народу познате варичеле. Вакцина се даје у две дозе у размаку од шест недеља.

У Институту за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" нису одговорили на питање о увођењу обавезне вакцинације за сву децу. Навели су да је вакцина против варичела била обавезна за одређене категорије у ризику и према претходно важећем правилнику односно програму имунизације, а да су према новом програму те категорије проширене.

- Једна од нових категорија су и сва деца шестог разреда основне школе која до тада нису прележала ову болест. Варичела може имати тежу клиничку слику праћену компликацијама у старијем узрасту, а посебно може бити озбиљна код трудница и новорођенчади. Циљ је да се од ове болести заштите сва осетљива деца пре уласка у репродуктивни период како би се спречило да до заражавања дође током трудноће и након порођаја - навели су из "Батута" уз подсећање да је ова измена на снази од јануара 2021.

ЗАРАЗНЕ БОЛЕСТИ ПРОТИВ КОЈИХ СЕ СПРОВОДИ ОБАВЕЗНА АКТИВНА ИМУНИЗАЦИЈА:

1. туберкулоза

2. дифтерија

3. тетанус

4. дечја парализа

5. велики кашаљ

6. мале богиње

7. рубела

8. заушке

9. хепатитис Б

10. обољења изазвана хемофилусом инфлуенце тип Б

11. обољења изазвана стрептококом пнеумоније

КАЛЕНДАР ОБАВЕЗНЕ ИМУНИЗАЦИЈЕ

- на рођењу - 1. БСГ - против туберкулозе, 2. ХБ - против хепатитиса Б (прва доза) + ХГИБ (имуноглобин против хепатитиса Б (ХИБГ) примају новорођенчад ХБсАг+ мајки, њима се дају четири дозе вакцине по шеми 0, 1, 2, 12 месеци

- 2. месец - ХБ (друга доза)

- 3. месец (после навршена два месеца) - 1. ДТП - против дифтерије, тетануса и великог кашља (прва доза), 2. ОПВ - против дечје парализе (прва доза), 3. ХиБ - против обољења која изазива хемофилус инфлуенце тип Б (прва доза)

- са навршених 3,5 месеци - 1. ДТП (друга доза), 2. ОПВ (друга доза), 3. ХиБ (друга доза)

- 5. месец (до навршеног шестог месеца) - 1. ДТП (трећа доза), ОПВ (трећа доза), 3. ХиБ (трећа доза), 4. ХБ (трећа доза)

- 2. година (са навршених 12 до навршених 15 месеци) - ММР - против малих богиња, заушки и рубеоле

- 2. година (са навршених 17 до навршена 24 месеца) - 1. ДТП (прва ревакцинација), 2. ОПВ (прва ревакцинација)

- 7. година (пре уписа у први разред основне школе) - 1. ДТ (друга ревакцинација), 2. ОПВ (друга ревакцинација), 3. ММР (ревакцинација)

- 12. година (шести разред основне школе) - ХБ (вакцинација школске деце која до тада нису вакцинисана са три дозе вакцине по шеми 0, 1, 6 месеци)

- 14. година (осми разред основне школе) - 1. ДТ (трећа ревакцинација), 2. ОПВ (трећа ревакцинација)

 

Извор: Курир