Усвојене измене Закона о заштити становништва од заразних болести

Посланици Скупштине Србије данас су усвојили измене Закона о заштити становништва од заразних болести.

За измене Закона, од 192 присутна посланика, гласало је 189 посланика, један је био против, један уздржан, а један посланик није гласао.

На предложене измене Закона није поднет ниједан амандман. Председник Скупштине Ивица Дачић рекао је да је заштитник грађана упутио амандман, али да није поднет благовремено.

Изменама закона предвиђено је да ће комунални милицајци и градски комунални инспектори моћи да изричу казне на лицу места због неношења маске или непоштовања физичке дистанце на отвореном или у затвореном простору.

Комунални милицајац или градски комунални инспектор моћи ће да напише казну од 5.000 динара на лицу места физичком лицу које не носи маску или не поштује прописану физичку дистанцу, док ће казне за правна лица бити од 50.000 до 300.000 динара у зависности од одредбе коју крше.

Законом је прописано да је ковид-19 заразна болест и то заразна болест која се преноси ваздухом, а над којом се спроводи епидемиолошки наџор.

Прописује се и да особа коју током епидемиолошког испитивања епидемиолог означи као „контакт“ мора да се придржава мера и упутстава које одреди надлежни лекар.

Како посебна мера за заштиту становништва од заразних болести уведена је лична заштита од инфекције – што је обавеза сваког појединца да предузме мере личне заштите здравља и живота у складу са природом болести, а услед непридржавања којих може доћи до угрожавања здравља и живота других.

Дефинисана је и кућна изолација као мера којом се налаже лечење у кућним условима и ограничава слобода кретања оболелима од заразне болести, а код којих није утврђено присуство ниједног симптома или знака болести и оболелима код којих тежина болести не захтева лечење у болничким условима.

Ту меру налагаће лекар специјалиста за инфективне болести или лекар у складу са наредбама министарства о чему ће обавестити надлежног епидемиолога.

Карантин у кући је мера којом се ограничава слобода кретања и налаже праћење здравственог стања лицима која су била или за која постоји сумња да су била у контакту са зараженим.

Изменама Закона у случају појаве епидемије заразне болести може се одредити и препоручена или обавезна ванредна имунизација против те заразне болести за сва лица, односно за одређене категорије, ако се утврди опасност од преношења те заразне болести.

Обавезна или препоручена ванредна имунизација наређује се актом министра, у складу са препорукама Светске здравствене организације.

Изменама су дефинисане и државе са неповољном епидемиолошком ситуацијом као државе које су захваћене епидемијом заразне болести, а које су ради заштите од уношења заразе на територију Србије одређене актом министра здравља.

 Фо Нет /Данас