У ИБЦ Златибор одржане радионице на тему Jавнe набавe у сектору грађевинарства (видео)

 радионице на тему јавнe набавкe у сектору грађевинарства

У ИБЦ Златибор одржане су радионице у сарадњи са NALEDOM и Удружењем инжењера консултаната Србије, на тему Јавне набавке у сектору грађевинарства – избор економски најповољније понуде применом критеријума односа цене и квалитета. 

У ИБЦ  Златибор данас су одржане су радионице у области Јавних набавки у сектору грађевинарства, а предавачи су били Дипломирани грађевинкси инжењери: Тања Радовић Андрић, Срђан Топаловић и Блажо Беговић . Ове радионице део су двогодишњег пројекта „Ефективне јавне набавке у служби економског раста“, који спроводи NALED и Шведска агенција за међународни развој ( SIDA), са циљем унапређења ефикасности и транспарентности јавних набавки у Србији. 

„Радионице ће помоћи свим људима који се баве јавним набавкама, која је економски најповољнија понуда за услуге у грађевинарству, јер смо приметили да је до сада велики број лоших пројеката изведен, из разлога што је најнижа понуђена цена само била критеријум. Припремили смо припрему и водич за јавне набавке и он се налази на сајту NALEDA, и доступан је свим службеницима jавног сектора и уопште свима који се баве јавним набавкама, како би могли да га проуче и да им помогне око састављања тендера који ће допринети бољој ефикасности приликом тендерисања услуга у грађевинарству“, рекао је Блажо Беговић,  Удружењe инжењера консултаната Србије. 

Циљ радионице био је представити наручиоцима практична знања у области јавних набавки, са фокусом на практичнан рад у групама како би учесници имали прилику да размене  искустава, представе дилеме, али и да добију конкретан одговор на све недоумице. 

„Ми ћемо укратко представити у две сесије водич „Ефективне јавне набавке“:у првом делу  радионице упознаћемо све присутне где могу да га пронађу на интернету, а у другом делу ћемо радити конкретан случај у ком смо измислили озбиљан објекат, који ће учесници заједно у сарадњи са предавачима бодовати, како би савладали бодовање и да како би им практично показали и приближили тај начин размишљања“, објаснио је Блажо. 

Овај пројекат је осмишљен да ојача како наручиоце тако и понуђаче, али и шире друштво – невладине организације, медије, правосудна и контролна тела, а његови општи циљеви су: побољшање утицаја јавне потрошње на конкуренцију и развој тржишта; ефективност јавних набавки (однос квалитета и цене); допрнос смањењу корупције и неправилности у јавним набавкама и  допринос опоравку од последица COVIDa19 ефикаснијом јавном потрошњом.