Тестирање првака (видео)

Упис деце у први разред основне школе је почео и званично траје до краја маја. Један од битних корака уписа јесте тестирање будућих првака  које врше школски психолози, а које подразумева утврђивање емотивне , социјалне и интелектуалне зрелости детета за полазак у школу. Потребно  је знати  да за тестирање детета није потребна  никаква посебна припрема.

https://www.youtube.com/watch?v=_ByqvII2TrA&feature=youtu.be

Тестови за будуће прваке  не захтевају познавање слова , односно читање и писање, као ни рачунање и нису потребне никакве посебне припреме за одлазак код школског психолога. Оно што је битно родитељима да знају када поведу дете на тестирање јесте да дете буде одморно и да му код куће укратко објасне где иде. При том га не треба застрашивати , али ни ублажавати важност ситуације.

"Кажете им: идеш тамо да покажеш шта си до сада научио, да се види како си ти паметан, шта знаш; треба да будеш слободан , да се не стидиш, али са друге стране да будеш озбиљан и да се потрудиш да то урадиш најбоље што можеш", објашњава Марија Новаковић, психолог у ОШ "Димитрије Туцовић".

Слика о деци стиче се и нешто пре тестирања, кроз разговоре са васпитачима о томе у чему су предности поједине деце, а на чему би требало још радити како би постизали што боље резултате.

"Ја двадесет година радим у школи и кад се сетим неких почетака, и погледам сад децу, заиста је велика разлика. Некад су деца знала да дођу на тестирање и не смеју да уђу на врата, да се плаше. Сад деца немају тај проблем, постижу заиста добре резултате зато што их страх не блокира, они заиста покажу оно што знају. Доста се ради са њима, доста им значи предшколско и имају слична предзнања и стварно буду, са те интелектуалне стране, припремљена за школу."

Оно што психолози у глобалу истичу као недостатак на којем би требало више радити јесу особине личности деце, јер, како каже психолог Марија Новаковић, за успех у школи није важна само интелигенција, већ је битно и правилно формирање личности које подразумева стварање радних навика, осећаја одговорности и жеље за напредовањем.

"Имамо промену да су деца сувише опуштена, сувише лежерна, не брину сувише о томе какву ће оцену добити. Ни родитељи ихне подстичу у довољној мери. Важно је да је дете срећно, задовољно, а то некако шаље поруку деци: не морате много да се трудите. Добар део деце је таквих да можемо рећи да су презаштићени и да оно за шта су развојно способни, што са 6,7 година без проблема могу да ураде - то још увек родитељи раде за њих и да та деца на неки начин нису спремна а самосталан живот. Требало би радити на њиховој самосталности, на развоју неких социјалних вештина, у првом реду односу према одраслима, према ауторитетима, јер се негде мора знати шта је чија улога", закључује Марија Новаковић.

Упис и тестирање  деце за  полазак у први разред основне школе за школску 2019/2020. годину се обавља  у периоду од 01.04. до 31.05. текуће године, а у изузетним случајевима и до 31.08.

Мирјана Ранковић Луковић