Светски дан бубрега

Данас се у више од стотину земаља широм света обележава Светски дан бубрега, под слоганом „Здрави бубрези-здравље за све“. Обележавање овог датума има за циљ да истакне чињеницу да пружање здравствених услуга, у циљу заштите и унапређења здравља бубрега, мора бити доступно свима.

Главна функција бубрега је излучивање токсичних продуката и вишка течности из организма. Болести бубрега чине велику групу обољења, различитог узрока, тока, клиничке слике и прогнозе. Ова обољења најчешће су изазвана инфекцијама, метаболичким поремећајима, токсинима и другим узроцима, а манифестују се као упале бубрега, акутна и хронична смањена функција бубрега.

Најчешће групе у повећаном ризику су болесници са повишеним крвним притиском, дијабетесом, особе које имају прекомерну телесну масу, малокрвни, старије особе као и оне са породичном анамнезом о болестима бубрега.

Према подацима Института за јавно здравље „Др Милан Јовановић Батут“, у просеку око једна од десет особа има неки степен хроничне бубрежне инсуфицијенције.

Начелница Опште медицине Дома здравља Чајетина, др Гордана Бојовић каже да важну улогу у откривању раних знакова бубрежне болести, поред узорка мокраће, крви и крвног притиска има и ултразвучни преглед. Она истиче да се њиме открива анатомија бубрега, камен у бубрезима као и цисте. „Јако је битна таполицистична болест бубрега коју има око 5% људи, генетски је условљена и може да доведе до хроничне бубрежне инсуфицијенције, тако да ти пацијенти могу да заврше на дијализи. Због тога је јако битно да људи који имају цисте на бубрезима редовно раде ултразвук, како би се утврдило да ли се повећава број или величина цисти“, каже Бојовићева.

gocaПораст броја болесника са хроничном болешћу бубрега, њен асимптоматски ток и касно откривање, као и висок ризик од кардиоваскуларних болести, усмерили су пажњу стручне јавности ка превенцији и раном откривању ових болести, као и покретању јавно здравствених кампања којима је циљ да информишу становништво о важности правовременог одласка лекару. Због тога лекари препоручују здрав начин живота, почев од повећаног уноса течности, здраве исхране и редовне физичке активности. Такође, уколико постоји генетско оптерећење, у смислу полицистичне болести бубрега и хроничне бубрежне инсуфицијенције, редовно јављање изабраном лекару је обавезно, ради превенције бубрежних обољења. Без обзира на године старости, ове једноставне превентивне мере могу да успоре напредовање болести бубрега, спрече компликације и побољшају квалитет живота.