Светски Дан борбе против шећерне болести - 14.новембар

Светски Дан борбе против шећерне болести (WDD) се обележава сваке године 14. новембра, на рођендан Сер Фредерика Бентинга, који је 1922. заједно са Чарлсом Бестом открио инсулин. Представља највећу светску кампању усмерену на подизање свести о дијабетесу, скрећући пажњу јавности коју чини више од милијарду људи широм света.

Дијабетес је једно од најчешћих хроничних незаразних обољења и представља велики јавноздравствени проблем. Светска здравствена организација (World Health Organization – WHO) и Међународна федерација за дијабетес (International Diabetes Federation – IDF), које су успоставиле овај Дан, процениле су да је 2017. године у свету оболело око 425 милиона људи од дијабетеса, а да ће се број оболелих до 2045. године повећати на 629 милиона. Према подацима Регистра за дијабетес Градског завода за јавно здравље, у Београду је 2019. године регистровано укупно 80.241 особа са дијабетесом. Новооболелих је исте године било 4.287 (2.022 мушкараца и 2.265 женe). Иако се највише стопе инциденције региструју у развијеним земљама, највећи пораст броја оболелих очекује се у земљама у развоју, међу којима је и наша земља.
Особе које живе са дијабетесом суочавају се са бројним изазовима, те је за подршку оболелима од кључне важности едукација, оспособљавање и стицање вештина медицинских сестара и препознавање важности улагања у образовање и обуку сестара. Како број особа које живе са дијабетесом расте широм света, улога медицинских сестара и других здравствених радника постаје све важнија у контроли ове болести. Према подацима Светске здравствене организације:
  • Медицинске сестре чине 59% здравствених радника.
  • Глобални недостатак медицинских сестара у 2018. години био је 5,9 милиона а 89% тог недостатка концентрисано је у неразвијеним и земљама у развоју.
  • Број едукованих и запослених медицинских сестара треба да расте за 8% годишње да би се превазишли алармантни недостаци у професији до 2030. године
Извор: Градски завод за јавно здравље Београд