Сунчаница веома опасна

У летњим месецима веома су честе опекотине од сунца, алергије, дехидратације, уједи инсеката, повреде и прехладе, али лекари упозоравају да се посебно треба чувати сунчанице и топлотног удара. Последице неумреног излагања главе сунцу могу да буду веома опасне по здравље, а најосетљивија су деца и старији од 65 година.

Сунчаница настаје као последица директног дејства сунчеве топлоте на главу, нарочито на потиљак, па се онима који морају дуже да бораве на отвореном током врелих дана препоручује обавезна заштита за главу. Сунчаница се, каже доторка Мира Вујовић из Хитне службе Дома здравља Чајетина, манифестује неуролошким симптомима. Не испољава се одмах већ после неколико сати. Након латентног периода који траје од 6-12 часова (може и нешто дуже) јавља се ошамућеност, главобоља, млитавост, црвенило лица, мука, повраћање које не доноси олакшање. Касније се јавља несвестица, халуцинације, некада грчеви и укочен врат.

Ако је повређени и даље изложен сунцу, пренети га у хлад, ослободити од сувишне одеће и расхлађивати. У свим случајевим стављати хладне облоге на чело и на главу, а препоручује се и стављање кесе са ледом. Ако је повређени при свести, дати хладне напитке. Телесну температуру треба стално контролисати, са хлађењем се може престати тек када се телесна температура врати у нормалу, односно када падне испод 38 степени, кажу лекари.

Сунчаница и последице сунчанице се могу спречити избегавањем излагања сунцу у време највећег зрачења, ношењем сламнатих шешира, квашењем косе, главе и потиљка и конзумирањем хладних напитака.

Драгана Росић, zlatiborpress.rs