Стари одмор могуће је искористити и у 2022. години

Многе фирме суочиле су се са проблемима у организацији годишњих одмора својих запослених у прошлој години, а који су се протегли и на ову. Због повећаног обима посла или изолације нису успевали да искористе одмор. Зато је Влада Србије препоручила послодавцима да запосленима омогуће да одмор за 2020. годину искористе и у наредној години.

Наиме, Влада је донела Закључак којим се препоручује свим послодавцима на територији Србије да запосленима омогуће да припадајући одмор за 2020. годину започну и искористе у 2021. години, најкасније закључно са 30. јуном 2022. године.

Такође, препорука послодавцима је и да омогуће радницима да део годишњег одмора из 2019. искористе најкасније до 30. јуна 2021. а пре коришћења одмора за 2020.

"Практично се продужавају рокови за коришћење годишњег одмора запосленима који због објективних околности насталих услед епидемије нису били у могућности да искористе одмор за 2020. и део годишњег за 2019. ", навели су у Министарству.

Оно што је битно нагласити, ова препорука се не односи на све запослене.

"Закључак Владе односи се на оне запослене који због природе посла, у ванредним околностима услед епидемије заразне болести ковид-19, због привремене спречености за рад услед обољења од заразне болести ковид -19 или због одређивања изолације нису искористили одмор за 2020. или део одмора из 2019. године до краја 2020. године", казали су.

Овај закључак се односи на све послодавце на територији Србије, истим је стављен ван снаге Закључак Владе Србије од 15. децембра 2020. године, који се односио само на продужење коришћења годишњег одмора за одређене категорије запослених у установама у области социјалне и здравствене заштите и Министарству здравља.

Важно је рећи и да је ово препорука и да се о одмору запослени договара са послодавцем. Ипак, како се не може оглушити о Закон, јасно је да запослени не може да се одрекне права на годишњи одмор, нити му се то право може ускратити на било који начин или заменити новчаном накнадом, осим у случају престанка радног односа у складу са Законом о раду.

Као и иначе, ако запослени сматра да су његова права из радног односа повређена, може се обратити надлежној инспекцији.

  Извор: Блиц