Старе куће на сликама Ирене Палечек Радмановић- чувари обележја једног времена (видео)

У галерији Културног центра Златибор синоћ је отворена још једна занимљива изложба слика под називом "РетроСПЕКТАР" аутора Ирене Палечек Радмановић. Изложбом су обухваћена три циклуса у којима се уметница на различите начине бавила старим кућама, окућницама и припадајућим предметима једног времена које пролази. О раду сликарке говорила је Боса Росић која је свој радни век провела проучавајући српску културу и обичаје.

https://www.youtube.com/watch?v=OmLBPMOVQgc

Лирским приступом којим осликава једно време и његову пролазност кроз приказе старих кућа и дворишта, обраћа се публици  уметница Ирена Палечек Радмановић. Кроз акварел, цртеж, комбиновану технику, она не даје само пуки изглед једног сеоског домаћинства, већ читаву палету треперавих емоција према баштини коју почесто успевамо да пренебрегнемо, али коју гледалац препознаје и узвраћа емпатијом.

"Не морате да знате историјат неке куће да би та кућа живела. Свака кућа садржи ту енергију наших проживљених живота, стварања породице, умирања...Историја је ту да забележи речју, а ја се нада да и сликари то чине неким  доживљајем и емотивним проживљавањем онога што та кућа својим живљењем на одређеном простору и даље даје, " објашњава Ирена.

Кроз три циклуса, уметница је обухватила све оно што је битно да се  забележи једно старинско време, наслућени живот и обичаји. Не само куће, већ и дворишта или тзв. авлије, употребни предмети, фрагменти у којима је сликарка "прикупила" лиске , плодове, семенке  дрвећа или цвећа које су гајили домаћини тог већ нестајућег времена, њене су теме. О њеном раду и вредности оваквог начина бележења прошлости говорила је на отварању Боса Росић, етнолог.

 

"Као узори су јој послужили наши архитекте - сликари међу којима су Александар Дероко који је између два рата  обишао читаву Србију заједно са песником Растком Петровићем на бициклима, оставивши драгоцену документацију; наш чувени сликар цртач Љуба Ивановић оставио је цртеже многих наших цркава и сеоских амбијената који су употребљени за рестаурацију тих објеката. Само да наведемо пример из наше околине: конак манастир Милешева грађен у време Милоша Обреновића је пропао за време 2. Светског рата а његова реконструкција шездесетих година двадесетог века је извршена на основу цртежа Ивановића који је он направио 1929. године."

Интезитет боја и улога сенке, медија и формата  представљају уметнички рукопис аутора, кажу критичари. "Принцип триптиха се уграђује у излагачки концепт који нуди и три приступа и три доживљаја, три решења уметничких загонетки између традиције, баштине и реалног животног тренутка." Ову изложбу сви заинтересовани посетиоци ће имати прилику да погледају  до 14. јула.

Мирјана Ранковић Луковић