Српска лига за борбу против епилепсије (видео)

Српска лига за борбу против епилепсије наставља са својом најважнијом годишњом едукативном активношћу - Епилептолошком школом. У овој години Епилептолошка школа  одржава се 21. пут у Чиготи на Златибору. Kако би се приближили актуелним трендовима у Европи и региону,  етаблирани неуролози, чланови Лиге, имали су прилику да се обрате аудиторијуму и поделе  искуства и сазнања већине неуролога са експертизом у лечењу епилепсије у Србији (и Републици Српској) у току 21. Епилептолошке школе.

https://www.youtube.com/watch?v=NmHRfnkvZEY&feature=youtu.be

Око 70 неуролога као и лекара   на специјализацији из  области епилептологије из Србије и Републике Српске, у прилици су да  до недеље, 27. октобра, учествује на 21. Епилептолошкој школи која се одржава у СБ Чигота на Златибору. Акценат ће на овом окупљању бити стављен на лечењу ове комплексне болести од које оболи један од 100 људи.

Школа епилептологије организује се са циљем да се оствари континуитет у уздизању криве учења вештина у епилептологији, а циљна група је читава неуролошка зајединица. Уколико пацијент оболи од епилепсије, шансе да његова болест буде под контролом уз помоћ лекова су две трећине, што значи да може водити мање-више нормалан живот. Велики напредак је направљен и у лечењу тежих облика епилепсије  путем операције зоне мозка која изазива болест. Најтежи облици епилепсије лече инвазивнијом методом.

Иначе, епилепсија је органска болест која је изазвана реорганизацијом структуре мозга које настаје због болести у мозгу и могу бити урођене или стечене, које се јављају чешће.

До епилепсије може довести, на пример, и повишен крвни притисак, али и тумори, запаљење мозга и слично где прогноза епилепсије зависи од успеха лечења основне тешке болести.Што се тиче лечења ове болести Србија, каже др Сокић, није међу првим земљама у Европи, али ни међу последњим. Да би била на вишој лествици, потребна је још боља снабдевеност антиепилептичним лековима који су доступни земљама ЕУ, али  у Србији се располаже са добром већином. Што се тиче операција, са неинвазивном методом стојимо раме уз раме са светским центрима , каже дир. Клинике за неурологију Клиничког центра.

Мирјана Ранковић Луковић