Србија 11. новембра обележава Дан примирја у Првом светском рату

Дан примирја, који је у Србији државни празник од 2011. године, свечано и на највишем нивоу се обележава посебно у земљама победницама, Великој Британији, Француској, Италији, Русији, САД, Новом Зеланду и Белгији.

 Дан примирја, као државни празник, установљен је у знак сећања на 11. новембар 1918. године када је у Француској у специјалном вагону маршала Фердинанда Фоша у 11 часова потписано примирје у Првом светском рату, које је било на снази све до закључивања коначног мировног споразума у Версају 28. јуна 1919. године.

 У Србији се као главни мотив за амблем тог празника користи цвет Наталијина рамонда, угрожена врста која расте на истоку Србије и на планини Ниџе на највишем врху Кајмакчалана на којој је српска војска, под командом војводе Живојина Мишића, водила жестоке борбе против Бугара, током стварања предуслова за пробој Солунског фронта.

 Симболика цвета је вишеструка, како због станишта, тако и због имена - цвет је назван по краљици Наталији Обреновић, а познат је као цвет феникс - чак и када се потпуно осуши, ако се залије, Наталијина рамонда може да оживи, што указује и на васкрс српске државе из пепела после Првог светског рата.

Ове године државни празник Дан примирја у Првом светском рату - 11. новембар пада у среду и према Закону, нерадан је дан за све запослене у Републици Србији.