Православна црква празнује Светог Јована Богослова 21. маја (по новом календару, односно 8. маја по јулијанском). Иако је у црквеном смислу овај дан посвећен једном од најважнијих апостола и јеванђелиста – Јовану Богослову, ученику кога је Христ највише волео – у српском народу овај празник носи и посебну симболику, дубоко укорењену у обичаје и веровања.
Ко је био Свети Јован Богослов?
Свети Јован био је један од дванаесторице апостола, аутор четвртог јеванђеља и књиге Откривења. У народу познат и као Јован Љубави, због своје благе нарави и снажне вере, Јован је умро природном смрћу у дубокој старости, што је реткост међу апостолима. Његов гроб се налази у Ефесу, а народ верује да из њега сваке године 21. маја излази чудесна прашина "мира" која исцељује болесне.
Народни обичаји и веровања
У српском народу, дан Светог Јована Богослова се сматра изузетно моћним и опасним даном, јер постоји веровање да се тог дана “земља не дира”. Због тога је у многим крајевима Србије строго забрањен сваки рад у пољу, башти, винограду и дворишту. Верује се да би онај ко ради земљу могао бити “кажњен Богом” – болешћу, губитком усева или несрећом.
Постоји и народно предање да земља на тај дан „дише“, одмара“, и да било какво задирање у њу може изазвати њену љутњу. Стари су говорили: „Ко на Јовањдан по земљи дира, година му пропаде.“
Дан за тишину и молитву
Сматра се да се на овај дан треба посветити тишини, молитви и унутрашњем миру. Многи верници посте или се причесте, а у народу се верује да молитве упућене Светом Јовану Богослову посебно помажу душевно оболелима, слабима и онима који пате од великих страхова.
Такође, верује се да Свети Јован штити породицу, чува од свађа и нереда у дому, па се препоручује да се тог дана не расправља, не свађа и да се избегава негативна енергија у кући.
Празник који се поштује без славе
Занимљиво је да се Свети Јован Богослов не слави често као крсна слава, што је реткост међу великим светитељима. Ипак, празник је дубоко поштован, нарочито међу онима који се баве земљом, па се овај дан често обележава заветно у селима.