Шетња кроз уметност, историју, архитектуру кроз "Акватуру" (видео)

У галерији Културног центра на Златибору синоћ је отворена изложба под називом "Акватура" архитекте и сликара Душка Милошевића. Теме слика су маштовити приказ историјско-културног наслеђа српског народа  кроз  архитектуру и уметников доживљај свега тога. Организатор изложбе је ТО Златибор под покровитељством општине Чајетина.  

https://www.youtube.com/watch?v=hSXpwYwHCfo

Поново је галерија КЦ на Златибору успела да пријатно изненади своје посетиоце, излажући њиховим погледима један сасвим другачији стваралачки опус, сваки пут изналазећи уметнике који длетом, кистом или неким другим уметничким оруђем стварају другачије мотиве, реализују необичне идеје, чинећи сваку изложбу до сада изузетно успешном. Синоћ је у галерији отворена  изложба акварела уметника и архитекте Душка Милошевића под називом "Акватура".

"Дође време кад се своја професија "потроши" и човек се онда врати оном изворноме, оном због чега и јесте уписао архитектуру. У међувремену сам ја сазнао пуно о тој архитектури, тако да је ово мој повратак оном изворном пориву да се уопште бавим том професијом. Од 2017. године сам кренуо у нешто конкретније, а то је да на својим акварелима показујем пуно тога из историје српског народа виђено кроз начине грађења из свих предела на Балкану на којима наш народ живи, или је живео па је на жалост избегао", каже   Душко Милошевић, аутор изложбе." Такође о сеобама српским говори неколико акварела ; једна је чак чувени цитат слике Паје Јовановића "Сеоба Срба под Чарнојевићем". "

Изложба коју је Милошевић изабрао да прикаже на Златибору састоји се из акварела  циклуса "Куле и Градине " и "Београдине", што је само делић овог опуса који броји 66 кула и 20-так Градина. У њих је уметник уплео доста историјског и културног  наслеђа, као и српског фолклора, кроз развој архитектуре на нашем поднебљу.

"На пуно места је то имагинација, поготову на кулама (ја их тако називам). Ове вертикалне слике су куле.Оне су састављене из пет сегмената. Тај облик је јако захвалан јер он омогућава да се имагинација, идући од неког приземља па ка том неком петом спрату, лепо развија и да се испричају разноразне приче."

 Део ове поставке је и изложба накита Милке Бјелић из Чачка која је за подлошку својих рукотворина, на сликарево одобравање и задовољство, узимала мотиве са његових слика. Изложбу је синоћ, испред организатора, отворила сликарка Андријана Андријашевић симболичним откључавањем "кула и градова" .

Мирјана Ранковић Луковић