Семинар о значају рационалне примене антибиотика (видео)

У оквиру Кампање за рационалну употребу антибиотика, Министарство здравља Републике Србије, у партнерству са Хирушком секцијом Српског лекарског друштва, организовало је семинар „Рационална примена антибиотика“, који се одржава у СБ „Чигота“ на Златибору. Овај скуп првенствено је организован за хирурге ужичког региона, али и све оне којима је циљ подизање свести о значају рационалне употребе антибиотика међу здравственим радницима и грађанима. 

Резистенција (отпорност) бактерија на антибиотике у свим деловима света расте до опасно високих нивоа и прети нашој способности да лечимо честе инфективне болести. Инфекције које погађају како људе тако и животиње постаје теже, а понекад и немогуће лечити јер антибиотици постају мање делотворни. Због тога је на глобалном нивоу покренута кампања која има за циљ управо рационалну употребу антибиотика.

 Ми се налазимо у опасности да уколико се развије шира резистенција, можемо да се вратимо у преантибиотичко доба. Када би се то десило ми неби могли да вршимо неке операције које се сада рутински раде (трансплатацију органа, трансплатацију коштане сржи, примена јаких цитостатика итд.). Велике и средње операције које се сада раде са минималним морталитетом имале би велики морталитет. То би и за нас и за пацијенте било неприхватљиво. Ситуација је поприлично алармантна, не само код нас већ и у свету, и то је питање које ми морамо држати у фокусу и на њеми стално радити“, истакао је Проф. Радоје Чоловић председник Српског лекарског друштва.

Проф. Љиљана Марковић – Денић, епидемиолог и члан радне групе за рационалну примену антибиотика Министарства здравља, каже да је ресорно министарство направило први, важан корак у решавању овог проблема тако што је донело одлуку да се антибиотици у апотекама више не могу купити самостално већ само на основу лекарског рецепта.

„Друга важна ствар је што ће до краја године изаћи водич за правилну примену антибиотика. То је први и значајан корак у смањењу резистенције. Формирана је посебна радна група за националну студију преваленци болничких инфекција и потрошње антибиотика. Ми смо до сада радили три националне студије, ово је четврта. То је крупан искорак јер радимо по методологији Европске уније. Шаљемо своје податке, и видели да нам је висок проценат пацијената у болницама имало антибиотике. Сада ћемо направити план како да то смањујемо у наредном периоду“, додаје Марковић – Денић.

Активности кампање за рационалну употребу антибиотика се реализују у оквиру „Другог пројекта развоја здравства Србије“ (ДПРЗС) Министарства здравља, који се финансира из кредита Светске банке.

https://www.youtube.com/watch?v=wmCBxpWv_jM

Драгана Росић