Саветодавна подршка за рањиве групе у Чајетини

У оквиру програма Свис Про (Swiss Pro) општина Чајетина је добила подршку за формирање саветодавне службе за грађанке и грађане које ће свој рад усмерити на побољшан приступ правима особама из рањивих група.

Чајетински пројекат предвиђа да ће дипломирани правник пружати саветодавне услуге грађанима из рањивих група како у општинској канцеларији која има обезбеђен приступ за особе са инвалидитетом тако и на терену. Пројектом је планиран обухват од 1.000 корисника. Вредност пројекта је 15.338 евра од чега је кроз програм Свис Про обезбеђено 14.342 евра, а остатак ће обезбедити локална самоуправа.

Програм Свис Про ће подржати укупно 13 општина из Србије како би више од 5.000 грађана из рањивих група. имало лакши приступ правима. Локалне самоуправе ће уз подршку вредну скоро 200.000 евра успоставити сталан, системски и јавно доступан механизам како би унапредиле положај рањивих друштвених група на локалном нивоу што ће допринети њиховом социјалном укључивању.

Поред Чајетине саветодавне службе ће бити успостављене у Бабушници, Белој Паланци, Ћуприји, Kнићу, Kрупњу, Малом Црнићу, Медвеђи, Рачи, Свилајнцу, Сјеници, Сурдулици и Жагубици, чији су пројекти одабрани као најбољи у оквиру јавног позива који је трајао од 18. марта до 16. априла 2019. године и био отворен за градове и општине из Шумадије, Западне, Источне и Јужне Србије који припадају II, III и IV групи према степену развијености.

„Тринаест одабраних локалних самоуправа су показале спремност да буду одговорније и транспарентније у погледу приступа правима рањивих друштвених група кроз успостављање саветодавних служби за грађане и грађанке. Посебна пажња биће усмерена на становништво у руралним подручјима, па ће већина општина формирати мобилне тимове и организовати посете месним заједницама како би омогућили једнак приступ правима за све грађане и грађанке, а посебно за оне из рањивих група”

рекла је Наташа Ивановић, службеница за социјалну укљученост на програму Свис ПРО. који ће поред бесповратних средстава за успостављање саветодавне службе, локалним самоуправама пружити и техничку подршку у виду израђене методологије за рад служби као и за вођење евиденције корисника и корисница. Уједно, локалне самоуправе ће осмислити и спровести кампање како би рањиве друштвене групе биле обавештене о новим могућностима и доступним општинским службама за остваривање и приступ својим правима.