Савети лекара за очување здравља током лета (видео)

Изузетно високе температуре ваздуха су карактеристичне за ово доба године. Њихов, као и утицај климатских промена које их чине још теже подношљивим, доприносе могуђем погоршању здравственог стања болесника, али и здравих људи. Како би се избегле могуће нежељене последице, проузроковане специфичним временским приликама, пожељно је придржавати се одређених препорука лекара. То се нарочито односи на оне који су ових дана, због купљења сена, брања малина, или других пољских радова, дуже време изложени Сунцу.

https://www.youtube.com/watch?v=xTIn4GCnNX0&feature=youtu.be

Најчеше тегобе на које се људи жале током лета су учестале варијације крвног притиска, вртоглавице, тегобе цревног система. Овакве временске прилике представљају својеврстан стрес за организам и узрочник наведених тегоба. Најугроженија су деца, труднице и старији пацијенти, посебно хронични болесници.

„Пре свега мислим на кардиоваскуларне болести, дијабетичаре, али и неуролошке пацијенте. Они већ знају да морају да се придржавају одређених лекарских савета. Међутим, нама већи проблем праве људи који су здрави, ако дужи временски период бораве на Сунцу. Приликом излагања превеликој топлоти долази до ширења крвних судова, самим тим до пада притиска. Наш центар за терморегулацију се труди да обори температуру тиме што стимулише лучење зноја. Самим испаравањем зноја са површине тела, губимо течност, шире се крвни судови, притисак пада“, каже докторка Гордана Бојовић, начелница Опште службе Дома здравља Чајетина.

Управо због тога што у топлијем летњем периоду долази до пада притиска терапија би требала да буде коригована, па лекари напомињу пацијенте који пате од хипертензије да дођу за савет код свог лекара, како би избалансирали терапију. Да би се погоршање здрваственог стања спречило, потребно је придржавати се савета лекара, нарочито када су хронични болесници у питању.

"Довољно би било да праве паузе на неких два до три сата. Да бораве у хладу, да праве чешће паузе, да узимају што више течности. Када то кажем, мислим на литре течности, а не чашу, и да избегавају да бораве на отвореном у времену од 11 до 15. Уколико у том периоду баш морају да буду напољу, обавезно да праве што чешће паузе у хладу и да се рехидрирају. Важно је и хранити се лагано и облачити лагану одећу отворених боја, од природних материјала. Уколико је кожа директно изложена Сунцу, није прекривена ничим, онда мазати кремама са што већим фактором заштите. Да подсетим, фактор заштите уколико је 50, толико минута сте заштићени. Дакле, после 50 минута, или сат времена, морате се поново намазати, посебно уколико сте на мору, уколико се квасите, па самим тим скидате тај слој креме, па се мора обновити обавезно", додаје докторка Бојовић.

У ово доба године чести су и уједи инсеката и крпеља, што такође може довести до погоршања здравственог стања услед јаких алергијских реакција и других врста компликација које тада могу настати, или алергија на друге врсте алергена присутних у ово доба године. Неопходно је да људи склони алергијама увек са собом носе антихистаминике. Уколико је неко угрожен и у лошем стању одмах се мора јавити свом изабраном лекару или позвати хитну помоћ.

  Драгана Росић