Регионално саветовање пчелара Златиборског округа

У Пријепољу је прошле недеље одржано регионално саветовање пчелара Златиборског округа, а о изазовима у контроли и сузбијању болести пчела и искуствима ЕУ говорио је доктор ветеринарске медицине Златко Томљановић, стручни сарадник за пчеларство у Хрватској Пољопривредно – шумарској саветодавној служби.

Болести медоносних пчела сваке године наносе огромне губитке пчеларству. Због тога се смањују количине произведеног меда и других пчелињих производа, али истовремено долази до мањег опрашивања биљака којима су пчеле главни преносиоци полена. То доноси и велику економску и еколошку штету која се повећава из године у годину.

На то је на самом почетку свог излагања упозорио Златко Томљановић и нагласио да сваки пчелар мора бити упознат с начином сузбијања варое, строго водећи рачуна да употребљавају само регистроване лекове јер у противном крше закон али и преузимају ризик да не могу да продају свој мед у земљама Европске уније где су контроле квалитета ригорозне .“Нерегистровани лекови могу да садрже било какве материје, не само оне које је нелегални произвозвођач исписао на паковању лека који се ставља у промет”, упозорио је он.

Он сматра да је број вароа последица лошег третирања заједнице током године, што значи да нису поштовани принципи добре праксе.

“Стална контрола опадања варое важна је и код реинвазија. Понекад пчелар третира своје заједнице, међутим пчелар из његове близине то не учини, а како је постотак залетања пчела у два пчелињака на 700 метара зрачне удаљености чак 18 до 20 посто, велика је шанса да пчеле пренесу гриње у очишћену заједницу”, упозорио је Томљановић.

Вирус и паразит вароа засебно не представљају велику опасност за пчеле, али заједно чине смртоносну комбинацију која је допринела нестанку милиона домаћих пчела у протеклих неколико деценија. Вароа се размножава у ћелијама на ларвама пчела , а храни се тако што сиса лимфу из пчела, омогућавајући на тај начин вирисума да угрозе њену виталност и здравље, док вирус деформиснаих крила убија пчеле, што задаје двоструки ударац овој популацији.

У Републици Србији тренутно је регистровано само шест лекова намењених сузбијању варое, а ново активно средство фармацеутске компаније Баyер има потпуно другачији ефекат од претходних и показало се као врло ефикасно у борби против ове опаке болести.

Предавање је организовано уз подршку удружења пчелара Пријепоље и Савеза пчеларских организација Србије.

ЈБ

Извор: Полимље