Рапсодија на врелом чајетинском паркету

Кошаркаши Златибора савладали су на свом паркету екипу Уба са 99-79 у 14. колу Прве лиге Запад. Чајетински тим тако је потврдио епитет неугодног домаћина, с обзиром да је остварио убедљив тријумф над једним од тимова из горњег дела табеле. Утакмица у чајетинској „Хали спортова“ квалитетом приказане игре надмашила је оквире такмичења у оквиру којег је одиграна, тако да је око 200 гледалаца уживало у веома доброј кошаркашкој представи, којој су и они дали значајан допринос. Победу изабраницима Владана Калоперовића донео је пре свега веома добар проценат реализације шута за три поена, с обзиром да су погодили чак 15 шутева ван линије 6.75, док су гости имали скоро дупло мање (8). Са седам погођених тројки предњачио је Владимир Мајсторовић, иначе најефикаснији актер меча са 32 поена. Запажене улоге у домаћем тиму, имали и Кнежевић, са 27 поена и 6 асистенција и капитен Стаматовић, који је имао 15 поена (5 тројки). Такође, још једну веома добру партију пружио је и Смоловић, који је уз 8 поена придодао чак 14 скокова и једну блокаду. Код гостију, најефикаснији је био Ракић са 23 поена, а вреди истаћи и Јевтића са 17 и Веселиновића, који је са 14 поена и 10 скокова био једини играч који је утакмицу завршио са дабл-дабл учинком. Уводни минути меча нису наговештавали да би тимови могли постићи велики број кошева, с обзиром да су обе екипе играле веома чврсту одбрану, у чему су предњачили гости, који су за само четири минута изашли из бонуса. Примера ради, после шест минута игре, Уб је водио са 9-8, а испоставиће се да је ово био једини период меча у којем су гости водили. У 7. минуту меча, Златибор је први пут повео, тројком Мајсторовића (11-10), који је у првој четвртини постигао 14 поена (4 тројке). Домаћи су у тим минутима направили серију 9-1, пошто су прецизни у шуту за три поена били Стаматовић и још два пута Мајсторовић (20-11) и тако стекли прву осетнију предност на овом мечу. Креатор игре Златибора, Никола Кнежевић, веома добро је упошљавао своје саиграче, забележивши у овој деоници четири асистенције. Прецизност чајетинских кошаркаша у шуту најбоље је илустровао погодак којим је завршен овај период- две секунде пре краја, Милутиновић је из аута додао лопту Рајовићу, који је недалеко од линије за три поена једном руком шутирао, и погодио о таблу за 29-17, резултат којим је окончана прва четвртина. Већим делом друге четвртине, Златибор је одржавао двоцифрену предност, поново највише захваљујући ефикасном шуту за три поена., у којем су и даље предњачили Мајсторовић и Стаматовић. Потез који је измамио аплаузе присутних гледалаца извео је Кнежевић, који је одузео лопту противнику, сам истрчао контру и погодио полагање уз прекршај, а потом реализовао слободно бацање. Ипак, до краја полувремена, Уб је успео да смањи предност противника на прихватљивих девет поена разлике, тако да се на одмор отишло резултатом 50-41 за домаћи тим. Почетак другог полувремена у потпуности је припао гостима, који су за свега два минута серијом 9-0 дошли до изједначења (50-50), уз седам поена Ракића. Треба истаћи да је оваквом развоју догађаја доста допринела техничка грешка која је досуђена клупи Златибора. Ипак, до потпуног преокрета није дошло, а за то се побринуо Кнежевић, који је за кратко време постигао 5 поена и забележио асистенцију Мајсторовићу, тако да је Златибор поново повео ( 58-50). Од тог тренутка, чајетински тим више није испуштао предност до краја утакмице. Двоцифрено вођство домаћима вратио је Милутиновић тројком, али су гости до краја четвртине поново успели дасе спусте на заостатак мањи од десет поена (71-63). Последња четвртина потпуно је протекла у знаку Златибора. Предност домаћих константно се увећавала, док немоћ гостијуу тим тренуцима најбоље осликавају две грешке Јадранина- најпре неспортски фаул над Кнежевићем, а потом прекршај истог играча над Мајсторовићем приликом шута за три поена. Са сва три реализована пенала, Златибор је повео 81-67, чиме су практично све дилеме око победника утакмице отклоњене. Интересантно је истаћи да су после пет минута игре у последњој деоници, гости имали пет тимских фаулова, а домаћи тим- ниједан! У 36. минуту, техничка грешка је због приговора досуђена гостујућем плејмејкеру Грубачу, а до краја меча виђено је неколико атрактивних потеза Чајетинаца – у 37. минуту Кнежевић је погодио из пада уз фаул, минут касније Смоловић је ефектно блокирао Грубача, а недуго потом, Стаматовић је погодио тројку из окрета. На крају, Златибор је дошао до највеће предности од 20 поена разлике, којим је и завршио овај меч (99-79), тако да им је за мало измакла прилика да се у потпуности реванширају Убу за убедљив пораз у 1.колу (90-68). - Од када ја водим екипу, не памтим да смо некоме дали 50 поена за полувреме. Служио нас је шут за три поена, али и било је време да прорадимо, пошто смо доста и промашивали у ранијим мечевима. Уклопило се све, радимо од 10. јануара, момци тренирају и добро раде... Ако поновимо овакву игру, мислим да ћемо добити и Златар. Прибојавао сам се овог меча, јер је Уб екипа из врха, неколико играча сам ја тренирао у Обреновцу, а имали смо проблема са лакшом повредом леђа код Кнежевића, ситуацију са Радојичићем на самој утакмици... Похвалио бих капитена Стаматовића, који је одлично играо и у одбрани и у нападу, Мајсторовића који је коначно прорадио, чак су и млади Милутиновић и Ковачевић обавили солидно своје задатке. У принципу, сви смо одиграли добро-изјавио је непосредно после меча тренер Златибора, Владан Калоперовић. Тренер гостију, Владимир Урошевић, истакао је неке од разлога који су битно утицали на пораз његовог тима. - Честитам колеги Калоперовићу. Ми смо екипа која, нажалост, није одрадила ниједан тренинг у овој паузи., пре свега из финансијских разлога и нагомиланих обавеза које играчи имају, јер ипак је ово аматерска кошарка. Немамо домаћих играча, за разлику од Златибора, који их колико -толико окупи. После солидног отварања утакмице и почетног вођства, Златибор је направио серију коју је одржавао, изузимајући „жуту минуту“ коју су имали почетком другог полувремена, када смо ми изједначили. Али, брзо су то вратили на +8 и потпуно заслужено победили. Шут је једина ствар у кошарци од које не постоји одбрана. Праве шутере можете ометати, али када неко има овакво вече као Мајсторовић и Стаматовић... Уз то, маестрална партија Кнежевића, такво издање на „јединици“ у аматерском рангу ја одавно нисам видео- изјавио је Урошевић. Пре неколико месеци, гостујући у Чајетини, Урошевић је исказао своје одушевљење амбијентом који влада на утакмицама КК Златибор, а сличне утиске имао је и после овог меча. -Ово је нешто што треба гајити. Осим можда Чачка, Ужица и Краљева, ретко ко има овако специфичну атмосферу, у којој је тешко играти. Све похвале публици, која је уз тим иако не располажу неком бодовном залихом. Код нас је ситуација другачија, публика је прилично размажена, кад се губи одмах се ствара негативна енергија и некаква опозиција око клуба. Рад тренера Калоперовића , који ми је био кошаркашки идол у младости, полако се познаје и треба бити стрпљив, надам се да ће у наредном периоду бити доста боље за КК Златибор-закључио је Урошевић. Овом победом, Златибор је дошао до пете победе у првенству, док је Уб забележио пети пораз. У наредном колу, тим из Чајетине очекује окршај са још једним тимом из врха табеле, пошто ће гостовати у Новој Вароши, еикипи Златара. КК Златибор- КК Уб 99-79 (26-17, 24-24, 21-22, 28-16) Дворана: „Хала спортова“ у Чајетини Гледалаца: 200 Судије: Ћировић (Чачак), Савић (Краљево), Делегат: Ковачевић (Краљево) КК Златибор: Тмушић 7, Пантовић, Мимић, Драговић, Кнежевић 27п. 6 ас, Милутиновић 3, Мајсторовић 32 (7 тројки), Смоловић 8п. 14 ск, Ковачевић 2 п. 5 ск, Рајовић 2, Стаматовић 15 (5 тројки), Радојичић 4. Тренер: Владан Калоперовић. КК Уб: Грубач 6, Ракић 23 (3 тројке), Јадранин 4, Ивковић, Јевтић 17, Јаковљевић 5, Даниловић 3, Јанковић, Поповић 7,Веселиновић 14 п. 10 ск. Тренер: Владимир Урошевић.