Радионице у ИБЦ Златибор - Унапређење дигиталне писмености (видео)

Обука 1

Иновациони бизнис центар Златибор у оквиру својих активности врши и едукације корисника Бизнис центра, али и свих заинтересованих представника локалне самоуправе и привредника златибора, везане за унапређење дигиталне писмености. Овај курс је организован уз подршку кабинета Министарства за иновације и технолошки развој и трајаће до краја децембра.

Дигитална писменост предсавља скуп знања, вештина и понашања која су везана за употребу дигиталних уређаја као што су десктоп рачунари, лаптопови, паметни телефони и слични уређаји. То подразумева познавање основних принципа рачунарског хардвера, вештине у коришћењу рачунарских мрежа, способност укључења у онлајн заједнице и друштвене мреже, без чега се скоро и не може замислити данашњица.

"Ово је врло практичан курс где полазници могу научити ствари везане за друштвене мреже, елктронска плаћања, виртуелну реалност, електронски туризам и све оно што је битно Златибору као дестинацији", каже  Дарко Ђуровић, директор ИБЦ Златибор. "Иновациони бизнис центар Златибор овај курс врши уз подршку кабинета  министра за иновације и технолошки развој."  

Предавачи фирме "Хегел"  из Ужица кажу да је заинтересованост полазника на задовољавајућем нивоу. Неке од тема које обрађују тичу се  креирања виртуелних рачуна, друштвених медија, коришћења одређених платформи и свега што се везује за преплитање дигиталне технологије са реалним светом. По питању дигиталне писмености, Србија тек треба да достигне  бољи ниво у односу на друге земље света.

"У односу на неке напредније земље Западне Европе или Америке, још увек нисмо достигли тај ниво, али у последњих пар година већ видимо експанзију где се млади, али и старије особе укључују у дигиталне токове, а за то су највише захвалне друштвене мреже које су довеле до популаризације дигиталног света и самим тим су форсирале кориснике да се дигитално описмене", рекао је за Златибор предс Ратомир Јовановић, едукатор и директор фирме "Хегел" д.о.о. из Ужица. 

Препрека за боље сналажење у примени дигиталних технологија , према речима Јовановића, јесте недовољно познавање енглеског језика.

Мирјана Ранковић Луковић

"Када сте били мали, вероватно су вам говорили родитељи: учите стране језике,све што знаш тад вреди два пута. То је апсолутно тачно. Што се тиче тржишта Србије и српског језика, он није толико популаран и распрострањен и сви производи које Гугл има од нпр. гугл клауда, гугл аналитике итд. нису у целини оптимизовани за српско тржиште јер Србија је ипак мало тржиште за велике ИТ компаније; један већи град у Америци има већи број становниканего сама Србија", напомиње Јовановић.   

Сви који желе да се прикључе овим едукативним радионицама могу то учинити понедељком, средом и петком од 7,30  у просторијама Бизнис центра где се могу упознати са распоредом и темама предавања и присуствовати оним радионицама за које су заинтересовани. 

Мирјана Ранковић Луковић