Радионице пројекта "Мост" (видео)

радионица

УГ „Златиборски круг“ из Чајетине почело је са реализацијом пројека „Мост“, у оквиру којег је средином децембра кренуло са радом саветовалиште за младе са проблемима у понашању. Пројекат подразумева и обуке волонтера са циљем што бољег разумевања вршњака у свакодневној комуникацији, препознавања проблематичног понашања и адекватних одговора на њих.

У оквиру пројекта „Мост“ одржане су прве радионице обуке волонтера у организацији УГ „Златиборски круг“ из Чајетине. Радионице су замишљене као вршњачке радионице које могу помоћи младима да боље разумеју једни друге у свакодневној комуникацији, и да предупреде могуће нежељене ситуације попут вршњачког насиља, дискриминације и слично.

„Стартујемо са првом радионицом на којој ћемо се упознати са појмом потреба и жеља које, у ствари, некако су база за генерално препознавање различитих проблематичних понашања. Такође ћемо се упознати са различитим облицима комуникације и ставићемо акценат на асертивну комуникацију која је важна за превазилажење било ког агресивног понашања. Дакле, упознаће се учесници са тим шта је асертивна комуникација, који су њени елементи, шта су асертивна права, како да изговарамо одређене реченице у одређеним ситуацијама како бисмо помогли себи и дугима у комуникацији. Такође, након тога нам следи појам дискриминације, који је, заправо, један од основних појмова на коме се касније заснивају сви проблеми због кога и долази до одређеног насиља“, каже Јагода Јеремић Љубојевић, едукатор УГ „Златиборски круг“.

Оно чиме ће се још на радионицама бавити јесте упознавање са појмом стереотипа и предрасуда и превазилажење таквих облика размишљања. На наредним радионицама биће обрађиван и појам вршњачке медијације.

"Говорићемо како неко у одређеној ситуацији може да буде медијатор, односно како може да буде особа која ће помоћи да се превазиђу конфликти међу вршњацима и да помогне вршњацима у превазилажењу тих конфликата, али све још са једним освртом на то – шта је насиље, како га најбоље можемо превенирати и који су то кораци у интервенцији када је насиље у питању“. 

Учесници радионице су ученици средње Угоститељско туристичке школе из Чајетине и седмаци и осмаци школе „Димитрије Туцовић“. Овај узраст је препознат као онај у којем најчешће долази до проблематичних понашања, али и као узраст који може да понесе одговорност вршњачке едукације. Пројекат се спроводи у оквиру програма „ПРО – Локално управљање за људе и природу“ који заједнички реализују агенције Уједињених нација у Србији у сарадњи са Владом РС, а уз финансијску подршку Владе Швајцарске.