Библиотека "Љубиша Р. Ђенић" је и ове године успешно организовала "ЛЕТЊИ УЛИЧНИ ЕРСКИ КАБАРЕ", 18-ти по реду. Кабаре су имали прилику да виде како грађани општине Чајетина, тако и гости Златибора, јер је одржан на три локације: дворишту Библиотеке у Чајетини, Краљевом тргу на Златибору и Торнику. Поред Библиотеке, у организацији су учествовали: ТО Златибор и ЈП Голд гондола, а све под покровитељством општине Чајетина.
Свој 18. рођендан чајетински "Летњи улични ерски кабаре" прославио је, ове године, на три локације: у дворишту Библиотеке у Чајетини, на Краљевом тргу на Златибору и Торнику , на последњој станици гондоле . Програм је био разноврстан, од анимације уличних свирача и кловнова до позоришних представа, а целокупном угођају допринели су музичари „Бид Бенд-а” из Зрењанина.
„И ове године, као што чујете, имамо фантастичну музику из Зрењанина. На самом почетку ће бити представљени резултати конкурса за афористичара године, а ево, он се већ 17. пут успешно реализује, међународног је карактера,а из читавог региона су били пријављени такмичари на наш конкурс“, каже Љиљана Ракић, Библиотека "Љубиша Р. Ђенић"
Председник стручног жирија, афористичар Слободан Симић, каже да из године у годину постоји велико интересовање за учешће на конкурсу који расписује Библиотека "Љубиша Р. Ђенић" за најбољег афористичара, јер у њему учествују како потврђени ствараоци ове кратке и бритке књижевне форме, тако и млађе колеге.
„Идеја је била да покренемо афористичаре, да пожеле да се такмиче и да буду најбољи. Ове године Желе Јовановић из Крагујевца је добитник те ласкаве титуле најбољег афористичара године. Друга награда је Нада Караџић из Београда и трећа награда је Марија Аранђеловић, такође из Београда. На фестивалу се додељује и награда „Раде Јовановић“ за најбољу књигу афоризама у прошлој години, по чувеном нашем ужичком афористичару Раду Јовановићу и доботник је Лаки Ђерић за књигу „Демонкратија“. Ова три добитника први пут су овде“.
Нада Караџић из Београда је добитница друге награде. Она се писањем бави око 13 година, а по први пут је учествовала на конкурсу чајетинске библиотеке.
„Ове награде су потврда да то што ви радите заиста нешто вреди и неко вреднује. Јер ако ви немате никакву повратну реакцију, онда се ти запиташ да ли је то некоме уопште занимљиво. И наравно, сад имам доказ да је то некоме занимљиво и да је то вредно“.
„Први пут шаљем афоризме за овај фестивал. Иначе, ово је моја прва награда за афоризам откако се бавим афоризмом и због тога ми је баш драго што сам овде да је примим“, каже Марија Ранђеловић, добитница треће награде.
На питање како је данас у Србији бити сатириричар, Митар В.Ђерић, добитник награде за најбољу књигу афоризама, каже:
„Па лепо. Имамо доста простора за рад. Тамо у системима где је диктатура, ту не смеш да пишеш, оде глава. А тамо где је уређена земља немаш о чему да причаш, све је уређено. А ово код нас, сатиричари воле да пишу у мраку“.
У наставку програма гости су се забавили уз представе „Златиборски сусрет“ и „Шта мушкарци/жене желе“ у извођењу глумаца Јанка Радишића и Миреле Марјановић из Чајетине, и Тијане Јанковић и Ивана Иванова из Београда.