Прва у низу едукација у туризму: "Управљање дестинацијом након кризе" (видео)

У Културном центру на Златибору данас је одржан програм "Едукација људских ресурса у туризму Републике Србије" .  Присутнима су се обратили: директор Туристичке организације регије Западна Србија Мирослав Рађен, директор Туристичке организације "Златибор" Владимир Живановић, директорка Туристичке организације Србије Марија Лабовић и Председник управног одбора Центра за истраживања и студије туризма Милан Ћулић. Предавање на тему "Управљање дестинацијом након кризе" одржао је професор Слободан Черовић, декан факултета за туристички и хотелијерски менаџмент Универзитета Сингидунум .

https://www.youtube.com/watch?v=X6uGLupaYZM

Након усвајања маркетиншке стратегије туризма Србије,  ТО Србије у сарадњи са Центром за истраживање и студије туризма организоваће низ едукација за туристичке раднике. Прва едукација одржана је данас у Културном центру на Златибору.

"Туристички радници, и уопште привредне делатности, морају стално да се усавршавају, стичу нова знања, поготову у туризму када су у питању маркетинг на новим дестинацијама. Све је то нешто што се брзо мења  и због чега би требало иновирати своја знања. Задовољство је што смо ми први домаћини у овом првом кластеру који је дефинисан за ту обуку ,  Централна Србија и Западна Србија, и оне ће обухватити туристичке раднике из туристичких дестинација, хотелијере, туристичке агенције и образовне институције", рекао је  Мирослав Рађен директор ТО Регије Западне Србије.

Оно што данас прави разлику између успешних и неуспешних јесу систем, структура и људи, па је стога и једна од тема била усавршавање, развој, учење запослених у туризму Србије како би се оспособили да у  периоду који долази буду компетентни и конкурентни на светском тржишту и позиционирали се свеукупно као једна туристичка дестинација, а  у оквиру тога и појединачно као парцијалне туристичке дестинације  каје ће успешно одговорити  изазовима, рекао је проф. др Слободан Черовић, декан Факултета за туристички и хотелијерски менаџмент Универзитета Сингидунум.

"Данас је ово предавање везано за стицање одређених знања, размене искустава, како би се успешно суочили са догађајима који нам долазе из "будућности" .  Сматрамо да је ова едукација само почетак, иницијативна, која треба да систематски, институционално организује на нивоу Србије како би наша знања, креативне способности свих запослених на нивоу Србије, подигла на виши ниво. И не само у привреди, већ и тамо где се креирају одређене политике, где се доносе одлуке у разним локалним самоуправама, министарствима, туристичким организацијама", истакао је  проф. др Слободан Черовић.

 

Тема предавања професора Черовића била је "Управљање дестинацијом након кризе". На питање новинара како се са кризом изазваном епидемијом суочио  Златибор као једна од најпосећенијих дестинација чак и током трајања КОВИДА, директор Туристичке организације "Златибор" Владимир Живановић је одговорио:

"Ми смо искористили недостатак туриста и у три месеца када нису радили угоститељски објекти унапређивали инфраструктуру. Дали смо акценат активном одмору: планинарењу, пешачењу,параглајдингу, вожњи квадова, бицикли... На нама је сада, јер смо  у међувремену анкетирали своје госте и видели у ком смеру иду њихове жеље, да валоризујемо те локалитете, опремимо их потребним мобилијаром и ставимо их у активне туристичке локалитете на мапи општине Чајетина." 

Путем видео поруке присутне је поздравила директорка Туристичке организације Србије Марија Лабовић рекавши да је већ свима јасно да ће период опоравка бити спорији него што се очекивало, што је разлог више да се заједничким снагама, кроз размену знања, искустава, техника и донетом маркентишком стратегијом, туризам у Србији вратио на одличне позиције које је имао 2019. године. У том циљу предвиђено је да се одржи 30 радионица.

Мирјана Ранковић Луковић