Пројекат „Пошумљавања претоварне станице Златибор“ (видео)

Општина Чајетина има намеру да буде прва еколошка општина у Србији и с тим у вези предузима низ активности. Jедна од њих је пошумљавање локацијa којe су угроженe досадашњим развојем туристичких капацитета. С тим у вези,  Општина је преко Иновационог бизнис центра који је основан прошле године, узела учешће на конкурсу расписаном 1. фебруара текуће године од стране Министарство заштите животне средине у циљу повећања пошумљености територије Републике Србије.

https://www.youtube.com/watch?v=hk9BNh4KfeQ

Општина Чајетина формирала је Иновациони бизнис центар Златибор у циљу развоја иновација и предузетништва на територији Општине Чајетина. Једна од функција Иновационог бизнис центра, чије је седиште у Културном центру на Златибору, јесте подршка заинтересованим правним и физичким лицима чајетинске општине за конкурисање на доступне републичке и међународне развојне конкурсе. Један од првих пројеката који је недавно потписан у Београду, јесте Пројекат „Пошумљавања претоварне станице Златибор“.

"Пројекат се односи на пејзажно уређење Претоварне станице "Златибор" на Златибору и заштиту предеоних карактеристика. То место је девастирано услед ранијег коришћења везано за позајмиште камена и намера Општине је да се то земљиште оплемени и да му се визуелно повећа естетска вредност. Овај конкурс је Министарство заштите животне средине расписало на националном нивоу и негде око 30-ак општина из целе Србије  је  добило та средства која ће бити коришћена за рекултивацију техногених простора. Намера Министарства, у коју смо се ми уклопили,  је  да ревитализује и очува природне карактеристике, у овом случају Златибора", каже за "Златибор прес"  Дарко Ђуровић, директор Иновационог бизнис центра Златибор.

Укупна вредност поменутог пројекта је око 2.024.748 динара, а ресорно министарство ће га финансирати у износу од 1.557.192 динара, док ће остатак средстава финансирати Општина Чајетина. Пројектом је предвиђена  садња око 1.300 младица вишегодишњих аутохтоних врста – црног бора, брезе и Панчићеве оморике.

"Панчићеву оморику је предложио дипломирани шумарски инжињер јер је проценио да ће она добро успети на том подручју. Иначе, Панчићева оморика има изузетно велике естетске вредности и надамо се да ће допринети улепшању Златибора. Зна се да је ова оморика реликтна ендемска врста која је преживела ледено доба на подручју Таре, а добила је име по Јосифу Панчићу, нашем великом ботаничару, и представља једну од природних богатстава Србије. Овога пута ћемо је имати у већем броју на Златибору".

С обзиром да је реч о деградираној површини око претоварне станице,  пре садње се морају  извести припремни радова који подразумевају дренирање и насипање земље. Очекује се да ће се са радовима кренути чим временски услови дозволе, а изводиће их Комунално јавно предузеће „Златибор“ из Чајетине под надзором инжењера шумарства. Рок за завршетак пројекта је 1. новембар текуће године.

Мирјана Ранковић Луковић

Пројекат пошумљавања урадили су Горан Станић дипломираном инжењеру шумарства, мр Дарко Ђуровић и Иван Мијаиловић који је инжењер грађевинарства