Производи "Добро са Златибора" потврда квалитета (видео)

Представници сертификационе куће из Суботице потписали су уговор са предузећем Златиборски Еко аграр ради контроле добијања жига "Добро са Златибора" а посетили су и пет произвођача који су се пријавили за добијање жига.

На породичном газдинству Живојина Планића у Сирогојну налазе се засад од 400 стабала старих сорти шљива, засад малина стар 22 године и нови засад купина. Након одласка у пензију посветио се само радовима на свом имању са породицом, сезонским радницима, комшијама и годинама је продавао производе са свог газдинства по наруџбини.

Живојинова ћерка Марија одлучила је да напусти посао за који се школовала у Београду, како би се посветила пласману производа. Поред своје тезге у центру Сирогојна, остварили су сарадњу и са већим маркетима и продавницама здраве хране, а у понуди осим прерађеног воћа имају и производе од биља које расте поред њихових воћњака. Како би ојачали свој бренд "Златиборска традиција", пријавили су се за добијање жига "Добро са Златибора" и планирају проширење производње на старински начин.

"Имамо сируп од маслачка, сируп од коприве, боров сируп, и сируп од зове. Та четири производа су нам циљна група и издвајамо их јер могу да помогну људима као фитотерапија. Поред тога имамо и разна слатка и џемове од дуње и од малине, а тата пече ракију. Све је то са овог поднебља",

каже Марија Бојанић. Домаћинство Планића је једно од пет газдинстава које су посетили представници сертификационе куће "Органик контрол систем" из Суботице након потписивања уговора са Еко Аграром ради контроле.

"Да би цео систем функционисао, уобичајено је да се нека трећа независна страна ангажује која ће практично проверити да ли произвођачи, односно пружаоци услуга производе храну или пружају услуге у складу са правилником. Ми као кућа која се преко 20 година бави контролом и сертификацијом органске производње, производа са ознакама српског квалитета, географског порекла смо одабрани као кућа која ће спроводити надзор над тим произвођачима и на основу тог надзора ћемо давати мишљење Златиборском Еко аграру који ће доносити одлуку о додели жига", каже Ненад Новаковић, директор ОЦС из Суботице.

Да би пољопривредни производи или туристичке и угоститељске услуге носили ознаку "Добро са Златибора" морају испуњавати захтеве из правилника и законског оквира државе који се односе на локално порекло сировина, безбедност хране, заштиту животне средине, евиденцију процеса... У иновативном систему за локалне самопуправе добијање жига неће бити на неограничен период, већ су контроле најављене за сваку годину, а намера је да храна не прелази велики број километара до конзумената.

 Жиг "Добро са Златибора" би требало да дода вредност на производе из сеоског подручја из општине Чајетина, са сировином која је проверено са територије општине, а када је уз питању прерада меса, прописано је да животиње морају провести најмање шест месеци у овом месту пре припреме за обраду.

https://www.youtube.com/watch?v=A0EXecRPq5A