Привремено забрањен извоз пелета

биомаса

Влада Србије је привремено забранила извоз одређених дрвних сортимената који се користе за производњу чврстих горива на бази биомасе, наводи се у одлуци објављеној у Службеном гласнику.

Како је наведено, “циљ забране извоза је спречавање критичне несташице ових производа”, односно ублажавање последица несташице настале услед повећаног извоза, као и “потребе становништва за повећаним снабдевањем проузрокованим кризом на светском тржисту енергената”.

Из Групације за обновљиве изворе у Привредној комори Србије, како је  “Блиц” рекао  њен председник Младен Стојадиновић, дају апсолутну подршку увођењу привреме забране извоза сировине за производњу пелета јер је то била и њихова званична иницијатива упућена Влади. Ова уредба, додао је Стојадиновић , сигурно ће допринети да више сировине остане у нашој земљи.

У Србији постоји 86 фирми које се баве производњом пелета. Да сe производило пуним  капацитетом, уместо 60 одсто планиране производње у првих пет месеци, цене су могле бити ниже. Пелет је због глобалне ситације изазване ратом у Украјини поскупео у целој Европи, у Италији у малопродаји је 500, а у другим државама преко 400 евра за тону, тако да Србија, иако није најјефтинија, није тренутно ни најскупља. 

Што се тиче  гаса,  уговор између  Србије и Русије истиче 31. маја. 

Београд и Москва ће потписати нови гасни уговор на три године  рекао је Александар Вучић после телефонског разговора са Владимиром Путином. Вучић је истакао да ће цена гаса бити  повољна и да ће кубни метар Србију коштати и 10 до 12 пута мање него у Европи. Како је додао, очекује се да цена буде 340 до 350 долара за 1.000 кубика гаса, али да то није коначна цена јер ће она зависити од количине која ће бити испоручена.
Дан касније, министарка енергетике Зорана Михајловић је појаснила да ће цена гаса бити око 400 долара за 1.000 кубних метара руског гаса, пренела је руска агенција Тас.