Предстваљамо: МЗ Бранешци

Бранешци се простиру од Златибора до Мачката. Бреговити су. До Златибора су брда: Оштра Коса, Ћава и Обрадово Брдо. Око Сушице је Бранешко Поље.Село има око 205 домаћинстава, у посеку са по око 3 члана, а као и свако село у Србији, последњих година бележи пад становништва.

Бранешким пољем пролази пруга Београд-Бар, а некада је испланирано и изграђено десетак индустријских хала. Бранешко поље, кажу општинари, има све инфраструктурне и географске погодности: налази се поред важне пруге, близу је аеродором Поникве и гранични прелаз са БиХ, а капацитети електричне енергије би задовољили све потребе зоне.

Један од истакнутих привредника нашег краја је Остоја Јањић – Бато, власник фирме „Оникс“, од 2005. године је власник хале бивше фабрике „Бор“ у Бранешком Пољу, у којој се сада налази индустријско-комерцијални центар „Оникс Бранешко Поље“, који се простире на 15.500 m2 затвореног простора и 8,5 ha плаца. Ту тренутно послује 11 фирми: - „Метал техник систем“ – који се бави производњом оловака и делова за електо-индустрију, - „ Феро пласт д.о.о. Ужице“ – производња пластичних елемената, - „Болеро“- дистрибуција пића, - „Академик Голд“ – производња дрвне галантерије, - „ЛДС“ Ужице – производња транспортних палета и пелета, - „Медиа монт“ Ужице – производња челичних конструкција, - „Ера пак“ – производња пластичних сигурносних трака, - „Ларго“ Ужице – производња гумених одливака - „Диви“ – магацински простор, - „Оникс“ – складиште, - а СО Чајетина изнајмила простор за складиштење опреме за гондолу.

 У току је израда идејног решења за проширење и формирање „Оникс бизнис парка“ који ће обухватити изградњу још шест индустријских хала величине по 1 500 m2. Комплетан простор, додаје Јањић, је покривен инфраструктуром, поседује независно водо-снабдевање, систем за пречишћавање отпадних вода, две властите трафо станице од по 1000 KV и интерне асфалтне саобраћајнице.

DSC_0286

У Бранешком Пољу налази се и предузеће „Раковица“ које се налази на листи државних предузећа која се налазе у процесу трансформације, затим фирма „Горштак“ једна од највећих у западној Србији која се бави производњом пелета и осталих дрвених елемената, као и предузеће „ДИВИ“, највећи произвођач и извозник пластичних чаша у Србији.

Становници Бранежаца углавном се баве пољопривредом и сточарством – узгајају стоку, а од воћа шљиве и малине. Произведу довољно за своје потребе, а вишак продају. Чајетина, као административни центар, веома им је близу, као и магистрали пут, тако да они запослени, углавном раде ту или на Златибору. Добра путна инфраструктура, али и градска вода, умногоме им олакшавају живот на селу.

„Пут према Оку, у дужини од 2.000 метара, урађен је делимично. Јесенас је асфалтирано око 1.100 метара, док ће се остатак радити ове године. Такође, урађено је пресвлачење пута од магистрале до центра села, у дужини од 1.200 метара и крпљење рупа на свим путним правцима, тако да Бранешци имају добре путеве. У плану је и изградња игралишта, која је у току, а остаје још да се асфалтира, уз помоћ општине Чајетина“, каже Милован Нинчић, председник МЗ Бранешци.

DSC_0288

Иначе, последњих година у Бранешцима је доста урађено по питању путне инфраструктуре. Готово сваки засеок добио је асфалт. Урађен је пут Долаче – Вујовина, Патркуља – Брезак, Пантовићи – Спасеници, Николино брдо – Војиновићи, Поповина – Бјелиш, као и путеви за Војиновиће, Поповину, Патккуљу, рајевце, Пјевчевиће, Лојанице и Урошевиће, за шта је издвојено око 30 милиона динара.

У овој години планирани су радови на наставку асфалтирања пута ка Оку, који ће Бранежанима дупло скратити километражу до Златибора, а извешће се и наставак радова на путу ка засеоку Вукмановићи, око 300 метара, јер је прошле године асфалтирано 650. Већ је извршена реконструкција нисконапонске мреже, и уз довођење градске воде, становници Бранежаца имају готово све за један квалитетан живот у овом селу.

Нада Џелебџић Драгана Росић, zlatiborpress.rs