Представљен Програм мера подршке Еко Аграра за 2017. годину

Пољопривредницима наше општине јуче је, у организацији „Златиборског Eко Aграра“ представљен програм мера подршке за спровођење пољопривредне политике и политике руралног развоја за 2017.годину. Главне теме презентације биле су везане за воћарство, анализу земљишта, органску производњу, производњу јагодичастог воћа и значај метеостаница у заштити биља.

Кроз различите видове субвенција „Златиборски Еко Аграр“ у претходне четири године пољопривредницима нашег краја, који имају регистрована газдинства, је одобрио 150 милиона динара. Овакав вид подстицаја руралног развоја општине Чајетина наставиће се и убудуће, а о овогодишњим мерама подршке говорио је директор Еко Аграра Владимир Бојовић. Он је том приликом истакао да ће ове године критеријуми за остваривање права на субвенције бити ригорознији, а са пријемом захтева почеће се 1. марта.

   лукић Презентацији је присуствовао и директор Института за воћарство из Чачка Др Милан Лукић, који је присутнима упутио важне савете везане за унапређење воћарске производње.

„На бази резултата које смо до сада сагледали можемо рећи да општина Чајетина има релативно повољне услове за развој воћарства, а са друге стране воћарство је и једна од најпрофитабилнијих грана пољопривредне производње. Имајући у виду специфичне услове, првенствено климатске, морамо рећи да на овом подручју се могу гајити шљиве, крушке, малине а у последње време и боровнице“, каже Лукић. Он додаје да поред одабира квалитетног садног материјала и одговарајуће технологије гајења важан сегмент у воћарству представља и анализа земљишта.

„Тек када сагледамо одговарајуће механичке особине земљишта, када сагледамо његове хемијске карактеристике и видимо шта је то што земљиште има и који су захтеви појединих врста воћака и појединих врста биљака, тек онда применом одговарајућих мера и количина појединих хранива можемо добити одговарајуће резултате и наравно милошевићквалитетан и редован принос“.

С обзиром да ће Златиборски Еко Аграр ове године субвенционисати органску производњу за чији пласман је неопходан сертификат на скупу је учествовала сертификациона кућа за органску пољопривредну производњу из Београда. Представница фирме ТМЦ ЦЕЕ Драгица Милошевић рекла је да органска храна све више постаје тренд који пољопривредницима омогућава бољу зараду као и здравију исхрану становништва, а сертификат је једина гаранција потрошачима да купују прави органски производ.

Презентацију на тему садница јагодастог воћа имала је „Флорива“ Ивањица, а о значају метеостаница у заштити биља на подручју општине Чајетина говорио је представник Пољопривредне стручне и саветодавне службе Ужице - дипл.инж. Миленко Гавриловић.

Драгана Росић, www.zlatiborpress.rs