Повољни уговори са кооперантским предузећима за јагодасто воће

Општина Чајетина је у пилот пројекту Швајцарске агенције за развој и сарадњу и Регионалне развојне агенције „Веда“ из Врања у оквиру којег је пољопривредницима нашег краја омогућено да изузетно повољно дођу до нових засада јагодичастог воћа, свих осим малине. Из „Еко аграра“ кажу да овај пројекат траје 5 година и да се са координаторима, због великог интересовања наших воћара, апелује да се у наредној години пројектом обухвати и малина.

Заинтерсовани пољопривредни произвођачи са територије наше општине, који желе да подигну засад купине, рибизле, шумске или питоме јагоде, у могућности су да склопе уговор са предузећем „Флорива“ из Ивањице или „Сирогојно компани“ из Сирогојна и добију повољно засаде овог јагодичастог воћа. Директор Привредног друштва за развој пољопривреде „Златиборски еко аграр“ објашњава начине склапања уговора и предности оваквог пословања.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Предност склапања оваквог уговора је та што ће кооперантском предузећу са којим склопи уговор, воћар платити 50% од целокупног износа рачуна, а остатак од 50% , без камате, вратити кроз плод.То није све! Тај исти уговор и све папире ће донети у „Златиборски еко аграр и на основу тога ће остварити право на повраћај у износу од 60% за саднице и 30% за садни материјал. Ми нисмо у могућности да, као локална самоуправа и ми, као општинско предузеће, дајемо кредите нити позајмице, па смо на овај начин решили проблем почетног улагања“, каже Владимир Бојовић.

Слични кооперантски уговори увек подразумевају и враћање камате уз плаћање у плодовима. У овом случају, Општина стоји иза својих пољопривредних произвођача као гарант да ће бити враћена средства кроз плод, и уједно полаже депозит за њих.

„Заиста идеална прилика и модел који ми, заједно са донаторима, усавршавамо, а који ће у наредним годинама копирати 120 општина над којима Развојна агенција „Веда“ као и СДЦ програм подршке и развоја приватном сектору, има мандат“, додаје Бојовић.

sirup-sok-od-borovnice

У јесен прошле године воћарима нашег краја дата је иста могућност да дођу до повољних засада уз потписивање уговора са наведеним кооперантским кућама, али је реализовано тек десетак уговора јер су се пољопривредни произвођачи највише интересовали за засаде малине. Имајући у виду експанзију малине а самим тим и бројне проблеме који настају у време откупа, можда није на одмет размислити о новим правцима у бављењу воћарством. Друга јагодичаста воћа не захтевају толико пажње око узгоја као малина, дају добар род, а питање пласмана, каже Бојовић, решиво је , јер , велики део рода, било да је у свежем стању или у облику прерађевина, по добрим ценама се може продати и на златиборској пијаци.

Мирјана Ранковић Луковић