Полагање завршног испита почело данас тестом из српског језика

u

За око 65.000 ученика који су ове године завршили осми разред данас почиње полагање завршног испита. Ђаци ће стартовати решавањем теста из српског, односно матерњег језика.

Ученици ће сутра радити математику, а у среду комбиновани тест.

Прелиминарни резултати мале матуре биће објављени у петак, 1. јула.

За сва три дана тестирања важе иста правила.

Ђаци су дужни да пред школом у којој полажу испит дођу сат времена раније, односно најкасније до осам часова.

Са собом треба да понесу ђачку књижицу и прибор за рад – графитну оловку, хемијску оловку плаве боје и гумицу за српски и комбиновани тест, а за математику још и лењир, шестар и троугао.

Правила налажу да сви ученици буду распоређени у просторијама у којима се полаже завршни испит најкасније до 8 и 30.

Уколико ученик закасни, односно дође на полагање завршног испита најкасније до 9 и 30 сати, по одобрењу председника школске комисије – директора школе, може да приступи полагању завршног испита без продужетка рока за завршетак израде теста.

У првих 45 минута од почетка тестирања није дозвољено напуштање просторије у којој се испит полаже, као ни последњих 15 минута пред крај.

Што се тиче дежурстава, за њих ће бити задужени наставници из других школа.

На завршном испиту није дозвољено коришћење мобилних телефона, калкулатора, бележака, папира, нити других материјала који не спадају у прописан прибор за рад..

Пре уласка у просторију у којој полажу испит на посебно одређеном месту ђаци одлажу своје торбе, пернице, папире, храну…а осим прибора дозвољено је да се унесе само флашица са водом или соком.

На испиту није дозвољено преписивање, разговор међу ученицима и ометање других ђака. Свако ко не буде поштовао прописану процедуру на испиту и упутства дежурних наставника ризикује да буде удаљен са теста. А то значи да ће на том тесту добити нула бодова и моћи ће да га поново полаже тек у следећем, августовском року.

Препорука је да се одговори прво пишу графитном оловком (што није обавезно), а да се потом тест попуни хемијском.

Ово је важно јер се одговори написани обичном оловком неће признати, као ни тест који је попуњен хемијском која није плаве боје.

Употреба такозване пиши-бриши оловке није дозвољена јер је мастило нестабилно при загревању, што приликом скенирања тестова за прегледање може да доведе до нестајања записа.

Такође треба имати на уму да преправљени одговори неће бити признати.

То се односи на све задатке – и оне у којима се тражи да се тачан одговор заокружи, и оне у којима одговор треба да се напише, потврђено је Данасу у Заводу за вредновање квалитета образовања и васпитања који је задужен за састављање тестова.

Разјашњење смо тражили јер је у прошлогодишњим тестовима писало да „у задацима са понуђеним одговорима неће бити признати преправљани одговори“, што је могло да ученика наведе на закључак да је дозвољено да се нешто прежврља и преправи у задацима у којима се тражи да се напише одговор или поступак решавања.