Показна вежба СЗБС: Спасавање угрожених у саобраћајној несрећи

На платоу преко пута зграде општине, Савет за безбедност саобраћаја oпштине Чајетина у сарадњи са Полицијском станицом, Ватрогасно-спасилачком јединицом и Хитном помоћи из Чајетине, данас је организована показна вежба спасавања повређених у саобраћајним незгодама. Повод вежбе је обележавање Светског дана сећања на жртве саобраћајних незгода , што је уједно прилика да се појединци и друштво у целини подсете на одговорност коју имају у саобраћају. Покровитељ овог догађаја је Агенција за безбедност саобраћаја РС , чији је едукативни материјал подељен ученицима средње Угоститељско-туристичке школе који су присуствовали вежби. Како поступити исправно ако, као учесници у саобраћају, наиђемо на саобраћајну незгоду? Пре свега је потребно позвати један од бројева служби које најчешће, у тешким саобраћајкама, раде раме уз раме не би ли спасили унесрећене, а то су: полиција, хитна помоћ и ватрогасци. У показној вежби која је данас, у организацији Савета за безбедност саобраћаја одржана на паркингу преко пута зграде општине, симулирано је извлачење унесрећене жртве из слупаног аутомобила којем нису могла да се отворе врата.

Sequence 01.Still001

„Било је потребно одвалити врата аутомобила“, објашњава Срђана Радовић члан СЗБС, „јер је екипа Хитне помоћи установила да је дошло до повреде кичме па је повређени морао да се изнесе у лежећем положају. Као што смо најавили, циљ ове вежбе је подизање свести јавности на саобраћајне незгоде , да овакве слике остану упечатљиве. Као што смо на крају вежбе објаснили нашим младима и свим суграђанима који су присуствовали вежби, најчешћи узроци дешавања саобраћајних незгода су: прекорачење брзине, не коришћење безбедоносних појасева, не смештање деце у, за то, предвиђена седишта, вожња у алкохолисаном стању и још низ прекршаја који се дешавају у саобраћају и који за последицу имају овакве ситуације.“

На лице места обично прва стигне полиција чији је задатак да обезбеди место несреће како не би дошло до других незгода које би се могле завршити трагично по унесрећене, али и друге учеснике у саобраћају. Уколико је приступ унесрећеном олакшан, што се, на жалост, ретко дешава, лекари хитне помоћи предузимају потребне кораке.

„Оно што затекнемо на лицу места јесте , сем панике, велики број грађана који не знају шта да раде. Овим путем бих на то скренула пажњу. Сви наши грађани су у обавези, што у законској – што у моралној, кад наиђу на саобраћајну незгоду не смеју само проћи. Можда ћете смо помоћи тиме што ћете окренути број хитне помоћи:194, или полиције: 192 или ватрогасаца: 193. Можда ћете помоћи тиме што ћете обезбедити приступ саобраћајној незгоди,“ каже др Гордана Бојовић, начелница опште медицине Дома здравља у Чајетини. „Најчешће повреде су отворени преломи, крварења... Оно што ми морамо да урадимо јесте хемостаза, односно тампонирање тих рана и давање раствора којима ћемо надокнадити ту крв. .. У саобраћајним незгодама је свака повреда сумњива и сматра се да је могуће оштећење или прелом вратних и других пршљенова. Због тога се онима који желе да пруже помоћ саветује да са унесрећеним, уколико је у свесном стању, само разговарају до доласка лекара. Такође се скреће пажња да би требало да воде рачуна и о сопственој безбедности. Најчешће не можемо да приђемо пацијенту; то нам је највећи проблем. Преломи су јако чести , мобилизацију морамо да извршимо, али у аутомобилу је то јако тешко. Значи, најтежи задатака нам је да изнесемо пацијента.“Sequence 01.Still003

У случају да је тешко доћи до унесрећених, као што је данашња вежба замишљена, велику улогу има ватрогасно-спасилачка јединица. Њен задатак је да, пре свега, обезбеди да не дође до паљења аутомобила тако што ће раскачити клеме на ауту, затим стабилизује возило дрвеним клоцнама да не би дошло до његовог склизнућа или урушавања крова, а самим тим помагну да настрадало лице не буде изложено нежељеном покретању док се не мобилизује. Тада се приступа уклањању метала од жртве за шта се користи хидраулични развални алат. Када се исеку и уклоне делови који ометају приступ жртви и лекари обаве прву помоћ, ватрогасци помажу да се унесрећено лице изнесе из аутомобила, постави на носила и унесе у кола хитне помоћи. И при вежби, и у стварној ситуацији, веома је важно да се не врше исхитрене радње, да се на лицу места добије увид о најефикаснијим поступцима којима ће се у што је могуће краћем времену помоћи у спашавању људских живота. Али, апел свих учесника у овој показној вежби, јесте :опрез у саобраћају, да до трагичних догађаја у којима се губе животи, не би долазило.

Мирјана Ранковић Луковић, www.zlatiborpress.rs