Почело прво годишње саветовање извршитеља Србије

На Златибору је данас почело Прво годишње саветовање извршитеља Србије. Уводну реч дала је Александра Трешњев, председница Коморе извршитеља, док је мото саветовања "Одговор је одговорност". Присутним извршитељима обратио се и Mike Falke, вођа GIZ пројекта за правну реформу Србије, истичући да се све ради са циљем побољшања транспарентности и ефикасности система.

"Само Ваше присуство у оволиком броју на овој конференцији говори о значају које имају извршитељи у нашем систему, али и о вашој посвећености и жељи да своју професију унапређујете", нагласио је Ненад Вујић, директор правосудне академије и додао: "Препознајемо и значај који имају извршење и извршитељи у нашем систему, а то се већ види и у броју предмета који се смањују, и то на задовољство грађана, јер се процеси смањују. Немојмо заборавити чињеницу да се рок, односно суђење у разумном року мери од тренутка уласка предмета у суд до тренутка извршења, а не до правоснажности", истакао је Вујић.

Првом годишњем саветовању извршитеља Србије присуствовао је и Никола Селаковић, министар правде републике Србије.

"Ефикасан систем извршења сатавни је део сваког делотворног правосудног систем. Због тога је у мају 2011. године у правосудни систем Републике Србије уведена и професија извршитеља. Професија чији број чланова временом расте, извршитељска места у Србији се попуњавају, а само на последњи испит за ову професију пријавило се 60 ваших потенцијалних нових колега, што нам говори да високо интересовање за вашу професију не опада", нагласио је министар Селаковић. Он је додао да нова законска решења и увођење извршитеља свакако су довели до побољшања у систему извршења и растерећењу рада судова.

IMG_34921"То свакако потврђују и статистички подаци који говоре да је 2013. године прилив у основним и привредним судовима у извршној материји био мањи за око 100.000 предмета, у односу на 2012. Тренд смањења броја предмета настављен је и у 2014. години. То је довело до смањења броја нерешених предмета до краја извештајног периода, као и у смањењу просечног трајања поступка извршења. Ово је врло важан параметар за оцену инвестиционог амбијента у Републици Србији", нагласио је Селаковић.

Данас је потписан и Меморандум о сарадњи Коморе извршитеља и Правосудне академије - програм обуке извршитеља и сертификација. Након тога, представљени су резултати рада Коморе извршитеља, као и примена Закона о парничном поступку у приступању извршитеља.