Победи предрасуде - редовна контрола здравља продужава живот

После болести срца и крвних судова, малигни тумори представљају најчешћи узрок болести и умирања људи у већини земаља у развоју, па и у Србији. Према проценама светске здравствене организације оболевање од малигних болести у свету порасло је са 12,7 милиона у 2008. години на 14,1 милиона људи у 2012. години. До 2032. године очекује се да ће оболети 25 милиона људи широм света, односно оболевање од рака ће порасти за 70 посто.

У 2012. години од свих малигних тумора умрло је 8,2 милиона људи широм света. Пораст малигних болести бележи се и у Европи – 2012. године регистровано је 3 милиона 450 хиљада новооболелих и милион и 75 хиљада умрлих. У нашој земљи 2012. године је новодијагностиковано више од 36.500 нових случајева малигних тумора и скоро 21.300 особа које су умрле од рака. Србија се сврстава међу земље са средњим ризиком оболевања и умирања од малигних болести у Европи.

У златиборском округу мушкарци најчешће обољевају од рака плућа, карцинома дебелог црева и рака простате. Жене најчешће оболевају од рака дојке, дебелог црева, плућа и јајника. Најчешеће умиру од рака дојке плућа тек онда рак дебелог црева и рак грлића материце. У Србији 2012 године регистровано је 4417 новооболелих од рака дојке а 1663 жене су умрле.

У складу са Резолуцијом о превенцији и контроли рака коју је усвојила Скупштина Светске здравствене организације 2005. године, Министарство здравља Републике Србије израдило је Национални програм за борбу против рака. Овај програм представља део интегрисане акције друштва усмерене на елиминацију фактора ризика, превенцију и рано откривање малигних тумора, боље дијагностификовање, лечење и негу оболелих од рака.

2015. године Министарство здравља донело је одлуку о организованом скринингу рака дојке у Пријепољу и у Ужицу. У Пријепољу је прегледано 100 жена од којих је код 75 откривена бенигна промена.

Скрининг програм на рак дојке у Ужицу још увек није почео.

skrining-zdravlja-za-muskarce-sa-tumor-markerima-i-uroloskim-pregledom-lekarski-pregled-ekg-ultrazvucni-pregledi-kompletna-krvna-slika-i-tumor-markeri-208-3У нашој земљи не препознавање ризичног понашања и недовољно коришћење позитивних искустава у спровођењу програма превенције и раног откривања рака из развијених земаља Европе и света, и даље представља значајан проблем. У Србији су донети национални програми за скрининг рака грлића материце, рака дојке и колоректалног рака, који би требало да у наредном периоду значајно смање оболевање и умирање од наведених локализација малигних тумора.

Скрининг подразумева преглед наизглед здравих особа - на скрининг рака дојке биће позиване жене старости од 50 до 69 година. Мамографски превентивни прегледи предвиђени су да се раде свим женама наведене животне доби на сваке две године. Скринингом на карцином грлића материце биће обухваћене жене између 25 и 64 године, које ће бити позиване на превентивни гинеколошки преглед и Папа тест једном у три године. Циљна група за тестирање на рак дебелог црева обухватиће грађане оба пола старости од 50 до 74 година, који ће једном у две године бити позивани на тестирање на скривено крварење у столици.

У великом броју случајева малигне болести су излечиве, уколико се открију на време, а редовном посетом изабраном лекару, дајемо себи шансу да будемо бржи од болести.