Петровдански дани у Сирогојну (видео)

Црква у Сирогојну посвећена је Светим апостолима Петру и Павлу, а саграђена је 1764. године. Ктитор Храма био је Георгије Цмиљанић, родоначелник познате лозе свештеника Смиљанића. Око цркве је споменички комплекс коме припада и Музеј на отвореном „Старо село“ који је као и црква под заштитом државе као културно добро, споменик културе прве категорије. Сваке године на Петровдан, цркврени и народни празник, посвећен Светим апостолима Петру и Павлу у порти цркве одржава се прикладан културно уметнички програм.

Прослава празника започиње вече пре када се пале лиле, буктиње од младих кора дивље трешње или брезе, где се народ окупља симболишући некадашње прогоне хришћана. Од када постоји црква, преко 250 година на Петровдан се традиционално окупља народ где се кроз културно- уметнички програм прославља овај дан. На почетку програма, присутнима се обратио старешина цркве, отац Марко Денић.

„  Већ годину и по дана смо, на жалост, отуђени једни од других, велика је радост да видимо све вас сабране данас око Храма. Велика је радост видети омладину данас, овде, сабране око овог великог храма који је стар преко 250 година и даје нам ту духовну снагу да наставимо, а наша српска традиција је немогућа без заједнице . Ето видите коло које сви ми волимо је симбол заједнице, симбол вечности. Сви који се ухватимо за руке чинимо један круг, а круг је вечност. Круг је симбол заједнице. И зато наши фолклори и наша уопште традиција траје токило колико тарје упарво због тог осећаја заједништва који никада из нашег народа није изашао“,

Дефиле, којим је започета манифестација предводили су матуранти ОШ „ Саво Јовановић Сирогојно“, а пратио их је трубачки оркестар Марка Трнавца. У програму су учествовали културно- уметничка душтва, певачи из вика,певачк група, гуслар, песникиња и деца рецитатори.

Организацију програма помогли су: Општина Чајетина, Спортски центар Чајетина, ТО Златибор и поједини мештани добре воље који су препознали значај одржања традиције.

https://www.youtube.com/watch?v=LqyCG8TYd5A Мирослав Весовић