Пет нових наслова у издању библиотеке "Љубиша Р. Ђенић" (видео)

Библиотека "Љубиша Р. Ђенић" је у овој години издала пет нових наслова. Реч је о различитој врсти штива, а аутори  су, како ова установа културе практикује, писци из нашег краја. Због КОВИД-а 19 промоције нису одржане, али читаоци нове књиге могу потражити на полицама библиотеке.

https://www.youtube.com/watch?v=Jifui_yorKI

Крајем прошле године библиотека "Љубиша Р. Ђенић" издала је монографију Милисава Р. Ђенића "Неимари туризма златиборског" која прати развој Златибора као ваздушне бање од првих корака до данас. Онако како се труде да очувају традицију свога краја промовишући историју, туризам, културу..., надлежни библиотеке у Чајетини настоје да помогну и писцима који су рођени, или живе и стварају у овој средини, да своја дела представе чајетинској публици. У едицији библиотеке ове године изашло је пет нових наслова.

"Прва књига која је ове године изашла у издању Библиотеке је "Добра деца", роман за децу, који је написала ужичка ауторка Драгица Цвијовић, иначе новинарка, а који је - како каже - посветила "свој деци, господарима игре". Затим је у издању библиотеке и суиздавача: Колектив Ужице и Црвени крст Ужице, изашла књига о Слободану Љубичићу, глумцу ужичког Народног позоришта под називом "Нежни кротитељ публике". Љубичић је, иначе, глумац са којим имамо одличну сарадњу дужи низ година. Нашој публици је посебно познат јер је сарадник библиотеке на пројекту  неговања ерског хумора кроз "Летњи улични ерски кабаре"", објашњава  Љиљана Ракић из библиотека "Љубиша Р. Ђенић".

Библиотека је у сарадњи са Историјским архивом из Ужица издала књигу "Сломљена крила Златибора" која је рађена у две верзије: на српском и енглеском језику. Верзија на енглеском је изашла у едицији чајетинске библиотеке .

"Млади истраживач, аутор Дејан Ђерић, се потрудио да нам пружи неке, до данас, мало познате податке о акцији спасавања 47 савезничких авијатичара ратне 1944. године.  Књига је важна и због сачуваног личног архива Миломира Коларевића, команданта Златиборске бригаде Југословенске војске у отаџбини, у којој су између осталог предочена писма захвалности авијатичара који су остали у контакту са својим спасиоцима."

У некима од тих писама  авијатичари су се захваљивали капетану Миломиру Коларевићу који је као командант Златиборске бригаде прихватио, чувао и спровео у Прањане њихову посаду. Један од њих, Гас Браун из Тексаса, - како наводи аутор -писао  је после рата:" ... Јако се добро осећам због тога што је онај ко је спасао мој живот и даље жив..." Најлепше утиске о боравку на Златибору и Србији оставио је авијатичар Девлин: Никада Вам се не могу одужити за услугу коју сте пружили мом командиру и мени и фали ми речи да опишем осећања која гајим према Вама и Вашем народу. Имам много лепих успомена из Србије, посебно са Златибора, где сте нас збринули." 

Ових дана ће из штампе изаћи још два наслова: "  Што ми слику не остави, ђедо" завичајног писца Милосава Радибратовића и збирка поезије "Дођи кад хоћеш" др Слободана Симића.

Промоције нових књига биће одржане чим то околности буду опустиле. У међувремену, читаоци нове наслове могу потражити у библиотеци а преко њих се боље упознати и са радом њихових аутора.

Мирјана Ранковић Луковић