Пчелар из Шљивовице преко 40 година посвећен пчеларству (видео)

m

Домаћинство Костадиновић из Шљивовице бави се пчеларством од 1981. године. Пчелињак тренутно броји око 100 пчелињих друштава а ради добијања разноврсног меда, кошнице се селе на неколико локација и паша током године.

42 годинe Милован Костадиновић из Шљивовице производи, прерађује и пакује здраве пчелиње производе. Захваљујући преданом и стручном  раду, Костадиновић је лидер у својој бранши на територији западне Србије. Производња меда и осталих пчелињих производа захтева много знања. Од пчеларства, тврди,  може да се живи, али уз много рада и труда.

„’81. године купио сам прву кошницу у Севојну и започео посао са пчеларством. Затим сам упознао људе који су ме обучавали па сам постао и селећи пчелар. Поседујем статичан пчелињак у Шљивовици и камион којим селим преостали део пчелињака. Тренутно имам око 100 кошница, имао сам преко 150 али године стижу, па сам смањио“, каже Милован Костадиновић, пчелар.  

Сплетом непредвиђених околности, Миловану је 2003. године пчеларство постало основни посао и од тада до данас једини извор примања. Истиче да је љубав према пчеларству полазна тачка за његов учинак.  Тврди да су највећи проблем у пчеларству климатске промене, да мора много тога да се научи, како би се пчеле сачувале током зиме.

„Ових дана правим погаче за пчеле како бих им помогао сада на изимљавању. Пуно су трошиле хране и морам да их прихраним како би се боље развијале за пролећну пашу. Прва паша код нас је црњуша у боровим шумама и за пар дана почињем са прегледањем кошница“. 

Евидентно је да су пчелари последњих година претрпели елементарну непогоду с обзиром да приноси нису као некада.

„На почетку мог бављења пчеларством, нисам много знао о овом послу а имао сам и мањи пчелињак. Међутим, имало је година када је више меда имало у статичном пчелињаку у Шљивовици него у оном који сам селио. Сада нема стада да иду по ливади, променила се структура биљака и цветова, и ливада много мање меди. Најсигурнија паша је багрем што се тиче великих приноса, међутим, клима се променила и последњих година, када багрем цвета, обично је хладно па ни он не може да меди колико би требао“. 

Сајмове меда редовно посећује и сматра да су веома битни за сваког пчелара.

„Оснивач сам златиборског Сајма меда и од првог дана излажем своје производе. Излагао сам и у Ужицу и сматрам да је веома битно на сајмове изаћи и показати квалитет меда. Мислим да је мед из нашег краја веома доброг квалитета и трудим се да правим само мед високог квалитета“.

Стечено знање о пчеларству Милован несебично преноси млађим генерацијама с обзиром да је заинтересованих за пчеларењем све више последњих година.