Овчарство у доба короне (видео)

Током ванредног стања због епидемије корона вируса за чајетинске пољопривреднике значајно је смањено тржиште за пласман производа јер су угоститељски објекти били затворени.

Пољопривредник из Мачката Марко Марић који има 150 грла оваца расе Ил д Франс цитира једног колегу и каже да је за сељака увек на снази ванредно стање и додаје да је и у редовним околностима тешко функционисати у пољопривредној производњи, што је наглашено због епидемије корона вируса.

„Један мој колега, повртар, је рекао да је нама сељацима увек ванредно стање. Ја ту реченицу радо користим зато што је и у редовним околностима јако тешко функционисати. Ово што се десило сада је само додатно погоршало и иначе тешку ситуацију пољопривредних произвођача у нашој земљи. Проблем је био непостојање тржишта, како за све произвођаче, тако и за нас који се бавимо производњом меса, у било ком облику. Мањак тржишта се одразио на цену која је иначе катастрофална у овом годишњем периоду, а сада је било посебно лоше,“

Према подацима Еко аграра, у златиборским селима је око 30 хиљада грла оваца, а пољопривредни произвођачи су проналазили различите начине да продају јагњад, али по ниским откупним ценама које су се спустиле на око 200 динара по килограму. Решење је пронашао и Марић, као репрезентативан узгајивач из овог краја који се базирао на производњу приплодних грла:

"Имали смо лепу позицију да су приплодна грла отишла за Доњи Милановац преко службе Агро селект из Новог Сада и њиховог службеника Драгана Радосављевића, те смо успели да знатна средства, што ја што остали произвођачи, прибавимо у овом времену када је јагње било на кланичној цени више него мизерно,"

Из Еко аграра поручују да се планира помоћ пољопривредницима кроз регресирање рачуна за сточну храну, што мора да се потврди одлуком Скупштине општине Чајетина и добијањем сагласности од Министарства пољопривреде.

„Покушаћемо да све трошкове и губитке пољопривредних газдинстава за време епидемије и ванредног стања надокнадимо. Апеловали смо на све да оставе рачуне од набавке сточне хране, и ми ћемо надам се, добити сагласност министарства за такав поступак, и покушати да кроз регрес тих рачуна надокнадимо штету која су газдинства претрпела у претходном периоду. Верујемо да се добар део наших газдинстава снашао у тој ситуацији и решио да прошири свој запат, па ћемо имати и увећано бројчано стање стоке за наредну годину. Да би то надоместили, ми ћемо управо из тог разлога покушати да надоместимо трошкове набавке сточне хране. Оно што олакшава целу ситуацију је то што се све ово десило у периоду пролећа, када је добар део стоке на испаши, напољу, па и није било толико потребе за набавку сточне хране. Свакако ћемо покушати да надоместимо онолико колико можемо јер то је једини начин који нам омогућава законска регулатива,“

каже Владимир Бојовић, директор Еко аграра. Мере Владе Србије за помоћ пољопривредницима подразумевају и по 500 динара по грлу власницима оваца или коза, али максимално 20 хиљада динара по газдинству.

Епидемија корона вируса осветлила је многе проблеме у разним сферама друштва, па тако и у пољопривреди, који се могу решити континуираним и систематским радом, нарочито са млађим произвођачима.

  https://www.youtube.com/watch?v=0JB76o1_F6I