Отворена изложба "Ка лику" у галерији КЦ Златибор (видео)

i

У Галерији Културног центра "Златибор" свечано је отворена изложба "Ка лику" аутора: Јелене Хинић, Горана Јанићијевића и Миодрага Милутиновића. Отварањем изложбе уједно је отворена и манифестација под називом "Духовним стопама" чији је организатор Културни центар "Златибор" Чајетина под покровитељством Општине Чајетина.

Садржајан културни програм за све мештане и посетиоце Златибора, у периоду од Божића до Сретења, уприличиће Културни центар "Златибор" Чајетина. Отварањем изложбе "Ка лику" која је дело троје аутора, отворена је и манифестација под називом "Духовним стопама".

"Мислим да су ови дани од Божића до Сретења време када треба да се позабавимо својим духом и духовним вредностима. Одатле потиче идеја да се у овом периоду, у Културном центру на Златибору, догађају ствари које су везане за наш духовни живот. Отварањем изложбе почињемо манифестацију, али такође имамо и представе у том духу, концерте, књижевне вечери , а и калиграфске радионице за децу смо прилагодили томе. Тако да се надам да ће ова манифестација постати традиционална", каже Даница Јевтић Шишовић, директорка КЦ "Златибор" Чајетина.

Овом приликом Јелена Хинић, Горан Јанићијевић и Миодраг Милутиновић изложили су јавности своје стваралаштво које се тиче црквене уметности и показали три различита израза обједињена стремљењем ка томе да се доживљај црквене уметности разуме у контексту 21. века.

"Ја сам овде највећим делом изложила принтове, мада има и оригиналних икона, који су рађени за хорос Храма Светог Саве; то је велики полијелеј који се налази у централном делу Храма. Иконе су великих формата и сама идеја је почела од тога да се те иконе, које се налазе на 9м висине, спусте да би у ствари свет који је заинтересован могао да их види изблиза", рекла је Јелена Хинић, аутор.

"Представљам вечерас портрете српских владара и владарки и занимљиво је да је то део мог новог опуса и истраживања, где сам пробао да употребим једну не тако типичну технику за фреску, односно за сликарство, а то је техника уље на платну", додаје Миодраг Милутиновић, аутор.

Публика је могла видети да начин израде икона није копирање старих фресака већ сваки уметник покушава да нађе свој аутентичан израз и да свој печат духовној уметности у савременом свету.

"Начин израде икона се није много променио, у садржајном и иконографском смислу . Ту су присутни неки мањи кораци напред у односу на развој литургијског приступа, литургијског концепта у цркви. У суштини, највећа разлика је у материјалима", рекао је Горан Јанићијевић, један од аутора.

Као што је рекао и историчар уметности др Оливер Томић, нема сумње да ће се публика опредељивати за појединачног „фаворита“  према личним сензибилитетима, што је за једну изложбу увек добро.