Одржана трибина : “Ка бољој заштити жена са искуством насиља у породици и партнерским односима у Златиборском округу”

Трибина под називом “Ка бољој заштити жена са искуством насиља у породици и партнерским односима у Златиборском округу” одржана је јуче у чајетинској Библиотеци. Трибина је била посвећена примени Инстамбулске конвенције, као и унапређењу и бољој заштити особа са искуством насиља у Златиборском округу. На трибини је закључено да је непоходно успоставити Регионални СОС телефон са дежурством од 24 сата током целе године, покренути процесе за изградњу Сигурне куће и формирати фонд за финансијску подршку женама које су доживеле породично насиље.

Услуга СОС телефона за пружање правне и психолошке подршке особама са искуством насиља у породици за сада је доступна грађанима и грађанкама града Ужица, становницима општина Бајина Башта, Пожега, Чајетина и Ариље. Ова услуга заживела је захваљујући иницијативи великог броја жена која функционише под слоганом „Уједињене жене Златиборског округа за бољу подршку жртвама насиља".

„Покушавамо да низом састанака са народним посланицима, са председницима локалних самоуправа, преко Управног Златиборског округа, ту тему актуелизујемо и да дамо довољно аргумената зашто је важно да тај телефон буде регионалног карактера. Са једне стране да би локалним самоуправама био јефтинији, а са друге стране да би свим грађанима на Златиборском округу био доступан“, рекла је Радмила Гујаничић, координаторка СОС телефона.tribina 5

СОС телефон Ужице по броју позива је други у Србији, одмах иза Београда. У прошлој години примљено је чак 728 позива, што је по речима Весне Богдановић, консултанткиње на СОС телефону доказ да је успостављање ове услуге било неопходно.

„Свака корисница која се нама обрати, прва повратна информација за нас, када је она довољно охрабрена, довољно оснажена, добила је адекватну подршку, да самостално доноси одлуке. Првенствено да изађе из насиља, да напусти насилника и да уради све, наравно уз нашу помоћ и подршку, да се заштити од евентуалног насиља опет“, додаје консултанткиње на СОС телефону.

За остваривање својих циљева Женски центар Ужице организује, самостално или у сарадњи са другим организацијама, стручне скупове, трибине, семинаре и друге облике едукације жена у циљу остварења њихових људских права, уз свесрдну подршку Уједињених нација програма за развој (УНДП)  али и појединих локалних самоуправа, међу којима је и општина Чајетина.

images„Савет за родну равноправност општине Чајетина је и до сада помагао одржавање трибина и тако ћемо радити и у наредном периоду. Истакла би да на територији општине Чајетина ради Удружење грађана „Сигурност“, које је основано у циљу пружања бесплатне правне помоћи за све жртве породичног насиља. Наши суграђани, уколико имају овакве проблеме могу њима да се обрате и имаће сву могућу бесплатну правну помоћ“, истакла је Бојана Божанић, председница Савета за родну равноправност општине Чајетина.

Поред трибина које су до сада организоване у Сјеници, Бајиној Башти, Пожеги и Чајетини, активисткиње Женског центра ужице организовале су и акције са циљем да подсете јавност на убиства жена која су, у последње време, постала учестала. Према званичним подацима на територији 6 општина које покрива ПУ Ужице, у претходном периоду 78% пријављених и процесуираних случајева породичног насиља починили су мушкарци према женама, док је 22% случајева пријављено од стране мушкараца, али починиоци те врсте насиља су у већини деца или родитељи.

Драгана Росић, www. zlatiborpress.rs