НОВОГОДИШЊИ ИНТЕРВЈУ СА МИЛАНОМ СТАМАТОВИЋЕМ, ПРЕДСЕДНИКОМ ОПШТИНЕ ЧАЈЕТИНА

Стамат

 ‘’Иза нас је успешна година за општину Чајетина, са посебно добрим резултатима оствареним у туризму. На све посећенијем Златибору пратимо нове трендове и захтеве савремених туриста, младих и парова са малом децом који су нам најбројнији гости (са 70 одсто учешћа у посети), и то је улагање у будућност.  Ово што радимо свакако има перспективу, јер се данас млади људи путем интернета и друштвених мрежа лако информишу како се живи у другим деловима света, не можете их лагати. Они сами могу да спознају да ли у неком делу Србије има перспективе и будућности. Зна се да је у држави изражен тренд да многи одлазе у веће градове и становништво се концентрише ка Београду зато што тамо имају изграђену комплетну инфраструкуру. Ако им то понудите негде у унутрашњости, услове као што имају у Београду или европским метрополама, можете очекивати да ће и такво подручје бити интересантно за улагања, за живот и боравак младих. То смо ми успели, инвеститоре привукли и младе задржали, јер увек улажемо у будућност. Ово су потврдили управо објављени прелиминарни резултати недавно одржаног пописа, где се јасно види да општина Чајетина иде добрим путем и не греши у својим активностима. Чињеница да се код нас повећава број становника и број новорођене деце говори да смо на правом путу. То и треба да буде задатак сваког председника општине и градоначелника, да се бави популационом политиком и ствара повољан амбијент за повећање наталитета".


Овим речима Милан Стаматовић, председник општине Чајетина, у новогодишњем интервјуу за ‹›Златиборске вести›› указује на најважније искораке направљене у нашој локалној самоуправи и вредна постигнућа која је издвајају у односу на друге општине овог дела Србије. С њим смо разговарали о кључним инвестицијама и инфраструктурним радовима, градњи на Златибору , најважнијим пројектима у години пред нама, јубилеју златиборског туризма …
 Шта је код нас по вашем мишљењу обележило 2022. годину? Које су то инвестиције које нас очекују у наредној години, будући да је недавно усвојен буџет општине Чајетина који ће и у 2023. бити инвестициони?  

– По важности издвајам капиталне инвестиције, повољан амбијент за инвеститоре и улагања у будућност, пројекте значајне како за све становнике општине Чајетина тако и за бројне госте који долазе, наравно и за Републику Србију. Мишљења сам да нема ни среће ни профита за онога ко се затвори у локалне оквире, а бави се туризмом, услугама. Само ако се те делатности посматрају на глобалном нивоу, уз тежњу за позиционирање на националној туристичкој мапи, могуће је очекивати да се место развија, расте и успешно послује. Такво опредељење донело је просперитет Златибору, где хотелијери који улажу сигурно могу очекивати високу попуњеност током године, а приватни издаваоци апартмана значајну зараду од рентирања. Велики број ифраструктурних радова реализован је на Златибору, због чега га људи препознају као једно велико градилиште. Дошао је тренутак да се инфраструктура у потпуности прилагоди новим трендовима живљења и повећању капацитета.

 – Прогрес, развој и напредак подразумевају да имате јасну визију, добре стратегије развоја, а да бисте то остварили потребан је и новац. Наше стратешке планове заснивамо на новим пратећим садржајима који дају додатну вредност и праве профит. Ако тога нема, ако очекујемо да нам неко други то уради или треба да се накачимо на републички буџет, ту нема будућности. На време смо схватили да је све на нама: ми смо ти који креирамо политику, стварамо нашу будућност или правимо грешке. Ако знамо да управљамо, бринемо о ризицима, ако умемо добро да газдујемо финансијама и улажемо у оне послове који су интересантни, тражени и праве профит, могуће је направити једну озбиљну и успешну, да тако кажем, локалну компанију. Управо тако ми овде гледамо на наш посао, као на једну компанију која мора да послује позитивно. Сва наша јавна предузећа послују позитивно и немамо губиташа, све што радимо дало је позитивне резултате. А они су такви првенствено због улагања у инфраструктуру. То су пројекти који захтевају велика одрицања, траже дужи временски период реализације, као и дужи период повраћаја уложених средстава. Пронашли смо, срећом, начин како да уложена средства што пре вратимо, да их ставимо у функцију и зато улажемо у инфраструктуру. Сваку претходну годину обележила су наша улагања у замену, реконструкцију, унапређење и изградњу нове инфраструктуре, што је видљиво. Понекад су мање приметни послови у вези са подземним радовима или радовима у партеру, а у њих се Житељима општине Чајетина, свим посетиоцима Златибора и свим грађанима Србије желим све најбоље: мир, стабилност, срећу и задовољство уз остварење жеља на свим пољима. И да их у свему томе, наравно, служи добро здравље. 

Способни смо да најважније инвестиције сами реализујемо децембар 2022. године 3 улажу значајна средства. Оно што се налази испод земље је као један град и те подземне инсталације представљају једну озбиљну инвестицију. Зато на исти начин гледамо на подземна и она видљива улагања на површини. То је битно не само за Златибор, него и за целу територију општине Чајетина. Улажемо равномерно, развијамо комплетну територију општине, у сваком засеоку и свакој месној заједници. То је наш основни задатак, грађани ово препознају.  

Неретко се дешава да људи који можда и нису били на Златибору у јавности негативно коментаришу ту изградњу, те објекте. Некад с пренаглашеном одбојношћу, периодично и препознатљиво. Како бисте то прокоменарисали, иако немате потребу да им се правдате, што и не чините. 

– То је једноставно. Златибора има колико хоћете, читавих 647 квадратних километара територије општине Чајетина. Донедавно је 1,5 одсто територије општине било прекривено грађевинским објектима, а сада је то можда и два одсто, што значи да је огромна територија практично ненасељена. Посао сваког носиоца јавне функције јесте да прави добар амбијент, да створи могућност и шансу да се људи пријатно осећају у својој локалној средини. Локалпатриота сам по убеђењу и знам да наши мештани сада знатно боље живе него пре 20 година када смо дошли на власт, када сам ушао у ову општину. А инвеститори најбоље знају знају где ће да уложе свој новац. Наравно, дежурних критичара ће увек бити, а ако им смета овај центар Златибора могу да изаберу оних 98 одсто ненасељене територије ове планине. Нудимо им да се и тамо населе, али примећујем да се сви концентришу у том најнасељенијем делу. Преосталу огромну територију заштитили смо концентрисаном градњом на малом простору. Захваљујући тим улагањима можемо да унапређујемо инфраструктуру, штитимо животну средину, улажемо у развој туристичких дестинација на целој територији општине, а да притом, што је најбитније, нисмо на терету републичком буџету. Ваљда је интерес и обавеза да свако заради за себе. Сами функционишемо, сами можемо да реализујемо наше најважније инвестиције и то је нешто што нас већ годинама издваја од осталих локалних самоуправа.  
Шта је оно чему ћемо сведочити у наредној години, шта ће се физички видети на терену? Завршена је пешачка зона у самом центру, а да ли ћемо имати прилику да у наредном периоду уживамо у пешачкој зони од пијаце до хотела ‘’Торник’’? 
– Сигурно ће у наредном периоду бити видљиве бројне изграђене и реконструисане улице, обилазница око Златибора, спортски терени који су већ започети. Врло брзо ће и наши грађани видети јасне контуре тих спортских терена на потезу иза хотела ‘’Торник’’ све до Рибничког језера. Изградићемо нове пешачке и бициклистичке стазе, као и одморишта на једној тренутно неуређеној траси цевовода који смо у овој години комплетно заменили у дужини од око четири километра. То су биле старе и дотрајале цеви на којима смо имали огромне губитке, а заменили смо их квалитетним увозним цевима. Све што радимо, радимо по највишим стандардима и правилима посла. Тако да ће ова пешачка стаза угледати светлост дана на пролеће, та променада од хотела ‘’Дунав’’ (тј. од пијаце) до хотела ‘’Торник’’, а касније се све то наставља према поменутим спортским теренима ка Рибници. Тај део Златибора је плански предвиђен за развој спортских садржаја и за њега се ради пројекат још једног језера које ће бити у комерцијалне сврхе, на потезу од Постројења за пречишћавање отпадних вода према Крсту. Радимо пројектну документацију и за два нова језера, на Доброселичкој реци и на реци Катушници, то су пројекти који ћемо радити у наредној години. 

Упућени у општинске планове помињу и предстојећу градњу голф терена, једног мод ерног затвореног стадиона, можда и аутодрома... 

- Тачно је. Крећемо ускоро са пројектом голф терена, који је већ у почетној фази реализације, радићемо га упоредо са пројектом комплекса нових спортских игралишта. Чим временске прилике дозволе крећемо са фазном изградњом отворених и затворених терена. Круна свега биће затворен стадион са 8.000 седишта на потезу стадиона ‘’Швајцарија’’ где се сада налазе три терена, који ће задовољавати услове одигравања утакмица по европским и стандардима светске фудбалске организације ФИФА. У оквиру комплекса ће се налазити велики број комерцијалних простора, а цео пројекат ће локална самоуправа сама финансирати. Предвидећемо и моделе јавно-приватног парнерства, јер се показало да улагања у спорт на тај начин дају најбоље резултате. Недавно смо били у Белгији и на лицу места видели како такви модели позитивно функционишу, што ћемо свакако применити и код нас. У наредних две до три године можемо очекивати долазак бројних европских екипа на припреме на Златибор. То је надоградња и нова позиција Златибора на светској спортско-туристичкој мапи. 
Радимо и на пројекту аутомотодрома, који ће се налазити на простору према Оку и Семегњеву. Управо се прави идејно решење и припрема локација. Скупе припремне послове на терену можемо да урадимо механизацијом наших јавних комуналних предузећа и у наредној години то брзо и лако да завршимо. Свим тим пословима не само да се доприноси развоју спорта и спортског туризма, већ за развој отварају и туристима приближавају до сада мање посећене локације (Доброселица, Семегњево, Рудине). У томе је и један од значаја индустријске зоне која је већ заживела на потезу од Беле Земље до Шљивовице, чему ће се прикључити села Мачкат и Крива Река изградњом новог Агробизнис центра који у наредној години креће са интензивнијим радом. 

У јавности сте познати ка човек са визијом. Некима је раније било чудно када сте храбро предвиђали да ће заживети скуп и захтеван пројекат златиборске гондоле, а ево она је више него оправдала очекивања, можда чак и Ваша. Шта нас очекује у будућности? 

- Пројекти које сам набројао Златибор ће уврстити у сам светски врх спортских и туристичких дестинација, тако да с правом можемо да очекујемо милион посетилаца наше планине на годишњем нивоу. То аутоматски подразумева 10 милиона ноћења што је наш неки наредни циљ. Златибор касније може да очекује и ону платежно богатију клијентелу, што ће довести до озбиљнијих прихода, а последично и до бољег квалитета и стандарда живота наших грађана. Инвеститори ће на тај начин осигурати своје инвестиције, своје некретнине и улагања. Некоме ће можда бити чудно, али на руку нам иде и ова светска економска криза, јер се надамо да ће држава врло брзо обезбедити држављанства руским грађанима који су у Србију дошли услед збивања у Украјини и већ исказали интересовање да улажу на Златибору. Инвеститорима су постављана питања зашто граде код нас у тако великом обиму, али сада се показује да су били у праву и да ће имати довољно заинтересованих грађана за куповину и коришћење изграђених смештајних капацитета. Нови инвеститори и нови становници Златибора ће донети нешто ново и ми се управо припремамо за то наступајуће време. Отварање деонице ауто-пута до Пожеге и дела крака ка Вишеграду, као и пуштање аеродрома Поникве у функцију донеће нам још већи прилив туриста којима ће, као и онима из Европе, долазак знатно бити олакшан. 

Наредна година је посебна за општину Чајетина и Златибор, јубиларна у којој се обележава 130 година организованог бављења туризмом на територији општине, оне коју од рођења никада нисте напуштали на дуже време. Какав је Ваш осећај када упоредите некадашњи и садашњи Златибор? 

- Рођен сам на овом простору и добро се сећам колико се некад тешко живело, како су наши људи одлазили одавде тражећи у градовима животне шансе. Али било је нас који смо веровали да се то може променити, правили озбиљне планове да овај крај учинимо бољим местом за живот. Требало нам је неких 15 година да зауставимо те негативне трендове и кренемо да растемо. То што смо постигли говори да је овде сада повољан амбијент, да је Златибор пријатно место за живот и боравак, за улагања. За то су се, једним делом, побринули Бог и природа, а другим делом наши претходници који су нам поставили темеље и усмерили нас. За претходних 130 година озбиљног бављења туризмом на Златибору свако је ставио по једну коцкицу, неко мању, неко већу, а тако и ја наравно. Не смемо да занемаримо раније урађено, могу да похвалим неке грандиозне пројекте из претходног периода као што су изградња језера у центру Златибора или језера у Рибници, чију су градњу изнели ентузијасти тог времена. Пратећи такве трендове и гледајући у будућност наставили смо тим путем и вредне резултате већ остварили. Свакако да ме то испуњава посебним осећајем задовољства. 

М. Ј. "Златиборске вести"