Нова рунда приватизације бања

После бање Златар, која је новог власника добила почетком марта, и Врањске и Куршумлијске бање које су продате током претходне две године, сада су се на добошу нашла још два бањска комплекса у Србији. Фирма "Матарушка и Богутовачка бања" која је у стечају, а у чијем власништву је више хотела, ресторана и туристичких објеката у овим бањским местима, понуђена је на продају по почетној цени од 216,5 милиона динара.

Ово су последње у низу српских бања чија продаја је оглашена, а још десетак њих тренутно чека на приватизацију, попут Рибарске бање у Крушевцу, "Гејзира" у Сијаринској бањи, Специјалне болнице за рехабилитацију у Бујановцу, Института за лечење и рехабилитацију Нишка бања... Из Владе Србије раније је истицано да се планира продаја свих 27 бања у власништву ПИО фонда. Још откако је 2014. године покренут нови талас приватизације, бање важе за највреднију имовину. За њих су били заинтересовани многи домаћи пословни људи, али и стране компаније, из Немачке, Словеније, чак и Кине. Ипак, често су се као проблем постављали судски спорови над имовином бања.

Такође, многи комплекси су прилично запуштени и потребно им је детаљно реновирање, што подразумева и значајна улагања нових власника. Ово је уједно и један од најчешћих разлога за продају бања. Неке бање би могле да буду класични спа центри, али већи део наших бањских комплекса требало би да буду лечилишта, где би могли да се остваре већи приходи.

Како тврде познаваоци прилика, и бање у Мађарској и Словенији покушавају да се "препакују" у лечилишта, па да гости поред забавног дела троше паре и на лечење.

Још неколико бања тренутно чека на приватизацију: Рибарска бања у Крушевцу, "Гејзир" у Сијаринској бањи, "Меркур" у Врњачкој бањи, Специјална болница за рехабилитацију у Бујановцу, Институт за лечење и рехабилитацију Нишка бања, Специјална болница у бањи Ковиљачи, Специјална болница "Златибор" у Чајетини, Сокобања и "Термал" у Врднику.

(Мондо/Блиц)