Нова правила за боловања

Према новим правилима о здравственом осигурању, послодавац нема право да зна од чега му запослени болује, већ је довољно да у рубрици где се уписује дијагноза стоји: болест, повреда на раду, нега детета или професионална болест. До пре неколико месеци радници су били у обавези да у оквиру дознаке о боловању наведу шифру болести. Од скоро је таква пракса укинута, а у најави је још неколико важних промена на релацији пацијент односно радник и лекар с друге стране.

Уместо шифре, сада је на дознаци довољно написати једну од следећих ставки: болест, повреда на раду, нега детета или професионална болест. Мимо ових описа, послодавац не може да тражи додатне информације о конкретној болести и то јасно стоји у новом правилнику  о здравственом осигурању

Једини изузетак јесте ситуација када се ради "о мери изолације, болести, повреди, повреди која се десила на раду, породиљском, трудничком, те болести која је настала као последица професије".

Истина, још увек није дошло до усаглашавања старих и актуелних прописа тако да се дешава да домови здравља не уписују шифру, али да Републички фонд за здравствено осигурање и даље тражи шифру и тако ће вероватно бити док се систем не "ухода".

Треба знати и да висина надокнаде за боловање у неким случајевима зависи од шифре болести. Тако у случају да добијете КОВИД, пракса у многим фирмама је да исплаћују пуну плату, али само под условом да шифра постоји на дознаци.

Оно што је остало у новом правилнику јесте да право на плаћено боловање у висини од 100 одсто постоји у следећим случајевима: професионалне болести или повреде на раду, болести или компликације у вези са одржавањем трудноће, добровољног давања органа, ћелија и ткива (али не и добровољног давања крви), те неге болесног односно повређеног малолетног члана уже породице у случају тешког обољења или оштећења.

Рецепте ће писати специјалисти Ако је судити по новим потезима ресорног министарства, промене на релацији пацијент лекар тек треба очекивати.

Министарство здравља недавно је расписало тендер који се тиче прописивања лекова. Практично, електронске рецепте за лекове, могли би да пишу и лекари специјалисти, а потом ће их, такође електронски, одобравати лекари опште праксе. Тиме би грађане поштедело бирократије те се очекује смањење утрошеног времена од прописивања до издавања и добијања рецепта.

Како се наводи у тендерској документацији, пракса би била да након што лекар специјалиста путем апликације пропише рецепт, изабрани односно лекар опште праксе има обавезу да у року 24 часа одобри рецепт или тражи додатно објашњење лекара специјалисте.

Такође, пацијенти ће моћи телефонским позивом или СМС поруком да ступе у контакт и провере да ли је лекар одобрио рецепт или да проверу учине преко електронске здравствене карте у оквиру портала - еЗдравље. Истоветна комуникација биће могућа и између пацијента и фармацеута.